Çin’den Olağanüstü Yeteneklilere 10 Yıllık Vize!

Çin, yurt dışından olağanüstü yetenekli bireyleri ülkeye çekmek amacıyla yeni bir uygulama başlattı. Yüksek yeteneğe sahip bireyler 5-10 yıl arasında geçerli vizeye sahip olabilecek.

Çin’in ekonomik ve sosyal kalkınma planlarından bir yenisi: ‘Yurt dışından getirilecek uzmanlar’. Yurt dışından; teknoloji sektörünün liderleri, girişimciler, bilim insanları, sanatçılar ve sporcular vize için başvuru yapabilecek.

2016 yılında Çin, ülkeye gelecek yabancılar için yeni bir düzenleme sistemi geliştirmişti. Düşük yeteneklilerin ülkeye alınmaması için bir sınıflandırma sistemi oluşturan ülkenin kabul şartları arasında ise; Nobel ödülü ya da Olimpiyat madalyası sahibi olmak, önemli kültür ve sanat yapımlarının yönetmenliğini yapmak, bilim insanı olmak, büyük finans kurumlarında çalışmak ve iyi üniversitelerden mezun olmak gibi maddeler yer alıyor.

Vize için başvurular internet üzerinden ücretsiz yapılabilecek. Kısa süre içinde cevaplanacak başvurulardan vize almaya hak kazananlar, partnerlerini ve çocuklarını da yanlarında götürebilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.