Çirkin Mona Lisa

      Kuralsızlık, karamsarlık ve sanatta kapalılık… Tüm bu görüşlerin sahibi Dadaistler, birinci dünya savaşı sonrası ortaya çıktılar. İçinde bulundukları ve yaşadıkları dönemin etkisi olsa gerek görüşleri ve ortaya çıkardıkları eserlerle toplumun inandığı tüm değerleri değiştirmek istedi ler. Bambaşka bir sanat anlayışıyla hareket edip, sanatı dahi ortadan kaldırmayı istediler.

       1dadaizm_akimi_2

     Dadaizm akımı, Macarlı genç şair Tristan Tzara öncülüğünde 1916’da Zürih’te doğmuştur. İsimlerini de sözlükten rastgele olarak seçtiler. “Oyuncak tahta at” anlamına gelen Dada, aslında Dadaistlerin kural tanımazlığını isimlerinden belli ediyordu. Tristan Tzara ve bir araya geldiği Hans Arp, Richard Hulsenbek gibi isimler daha sonra bir dergi çıkararak oluşturdukları yeni şiir biçimlerini ve görüşlerini tanıttılar. Onlar alışılagelmiş sanat akımlarından çok farklıydılar. Aklı hiçe saydılar, bütün estetik kuralları bir kenara yıktılar. Her şeyle alay ettiler öyle ki ünlü ressam Leonardo Da Vinci tarafından çizilen Mona Lisa tablosuna bıyık çizdiler. Bizim güzel Mona Lisa oldu çirkin Mona Lisa… Onların bu aykırı hallerinin altında insanlığın mantıklı olarak yaptıklarını sandıklarına bir tepki yatıyordu. Birinci dünya savaşını çıkaran ülkelere, birbirlerini katleden insanlara, burjuva değerlerine, baskılara ve dahasına tepkiydi yaptıkları. Çünkü onlar bu vahşi mantığı kabul etmiyorlardı. Alman erkekleri Fransızları ve Rusları süngüleriyle şişlemeye sırt çantalarında Goethe’nin kitabıyla gidiyorlarsa bunun sanat olmadığını ve eğer mantık bu mantıksız saçmalıklarsa onlar anlamsız, kural dışı her şeyi denemeyi tercih ettiler. Fotoğrafta, resimde, şiirde, romanda sanatın her dalında denediler. Luis Aragon, Andre Breton gibi önemli isimlerdi bu akımı temsil edenler. Oldukça eleştireldiler toplumun ve sanatın her alanına karşı. Ancak onların bu kural tanımazlığı, tüm estetik değerleri hiçe saymaları, geleneksel olana tepkileri her kesim tarafından kabul edilmemiştir. Bu da dayanıksız bir temel oluşturmuş ve akımın kısa sürede sona ermesine neden olmuştur. 1922’de de resmen akım son bulmuştur.  Onlardan geriye ise enterasan eserleri kaldı.

     1185565743duchamplarge

     1185565822rotarydemisphereduchamp01

     1185565855mayaux21

     1185565878frontpainting2a

     1185566420scacchi

     nnn

Damla Çelikli

İstanbul , KOU Radyo, Tv ve Sinema.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
‘Kutsanmadan’ gelen bir anlam: ‘Baraka’

Yönetmen Ron Fricke imzalı 96 dakikalık bir belgeselden bahsedeceğim. Arapça'da 'kutsanma' anlamındaki bir sözcükten geliyor filmin ismi; Baraka.  96 dakika...

Kapat