ÇİZGİ FİLM DAHİSİ “WALT DİSNEY”

Mickey fareyi izlemeyen var mıdır acaba? Yahut “Alice Harikalar Diyarında” çizgi filmini hiç görmeyen var mı? Bence yoktur. Çocukluğumuzun bir parçası olan bu çizgi filmleri yaratan dahi insan Walter Elias Disney’e çok şey borçluyuz sanırım.

walt-disney

1901 yılında doğan Walt Disney, resim ve karikatür eğitimi aldıktan sonra; sinema dünyasına Alice in Cartoonland (Alice Çizgi Film Diyarında 1924/25) adlı bir dizi çizgi filmle girdi. Onun ardından hepimizin sevdiği, o müthiş karakter Mickey fareyi yarattı ve büyük bir başarı kaydetti (1928). Sesli filmin getirdiği olanaklara hayran olan Disney, Mickey Fare’li üçüncü filmini seslendirmeye karar verdi.                                                                                                                                                                                                                                           alice-cizgi-film-diyarinda

Ancak bu tür bir öncülük çok masraflı olacağı için şirketin işletmecisi (Disney’in abisi) Roy, bu işe yanaşmadı. Disney’in cesareti ve kararlılığı sayesinde sesli olarak vizyona giren bu film (Istimbot Willie), seyircinin hayranlığını kazandı.

1932 yılında yine bir devrim yaratarak ilk renkli çizgi film olan Çiçekler ve Ağaçlar’ı  çeken Disney, bu yıllarda kazandığı paralarla meşhur Disney Stüdyolarını kurdu. Stüdyo kurulduktan sonra yarattığı karakterleri oyuncak piyasası da benimsedi ve Disney sanatla ticaretin güzel bir karışımını yarattı.

walt-disney-2

Hemen ardından ilk sesli ve renkli çizgi film olan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler”i çekme kararı aldı. 1934 yılında yaklaşık olarak bütün servetini bu filme yatırdı Walt Disney. Devamında “Grimm Kardeşler”in masalını, çizgi filme çevirmek için 570 ressam bir milyonu aşkın resmi tek tek çizdiler. Büyük kitlelerin gişelere yığılmaları sonucu Disney’in üstünlüğü kabul edildi ve 8 milyon dolardan fazla para kazandı bu filmden.

Sonraki yıllarda Pinokyo, Bambi, Alice Harikalar Diyarında gibi çok başarılı çizgi filmler üretti. Ancak 50’li yıllarda geleneksel film ve belgesellere yoğunlaştı. Ayrıca tanınmış edebi eserleri sinemaya uyarlamayı tercih ediyordu. Disney’in vizyon gücü 50’li yıllardan sonra film çalışmalarından çok Kaliforniya ‘da kurulacak “Disneyland” üzerinde yoğunlaştı. Ve çok istediği Disneyland’ı 1955 yılında açtı.

disney-land-2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.