Çizgisi Isıtan İllüstratör: Tom Haugomat

Bilgisayar teknolojisinin son on beş senede ışık hızından gelişmesinin sanata aynı hızla yansımasın hayranlık duymamak mümkün değil. Tumblr, Behance, Instagram, Vimeo gibi sosyal medya platformlarında her geçen gün yeni bir yaratıcı beyinle karşılaşmak mümkün. Yemek arasında, kahve molamızda; otobüs yolculuğunda, uzun kuyrukta; asansörle çıkarken, yemeğin pişmesini beklerken kısacası günlük hayatımızda dijital galerilerden bir tık uzağız artık. Sohbetlerimizin, paylaşımlarımızın, etiketlemelerimizin yoğunlaştığı sanatçılarımız bile var. Bu aralar benim sanat iştahımı Tom Haugomat kabartıyor. Yumuşak renk seçimlerinin keskin ışık çizgileriyle düzenlendiği kompozisyonlarının  sıkı bir takipçisi oldum. Ne zaman konu yaz mevsiminin gelmesinden açılsa ondan bahsetmeden duramıyorum. Baktım olacak gibi değil bari üzerine yazayım dedim.

Cizgisi-Isitan-Illustrator-Tom-Haugomat-1

Cizgisi-Isitan-Illustrator-Tom-Haugomat-2

Tom Haugomat Paris doğumlu bir Fransız sanatçı. Sanatın  bir modayla, bir sinemayla; bir mutfakla bir mimariyle; bir grafitiyle bir müzeyle karışıp insanların karşına çıktığı bu şehrin karakteri, adetleri, sakinleri Haugomat’ın kompozisyonlarında hissediliyor. Mavinin en az pembe kadar romantik olabildiği; yeşil en az sarı kadar yalnızlığı hissettirdiği; siyahın en az beyaz kadar aydınlık olduğu çizgiler sanatçının ışığı kullanma biçimiyle oldukça ilgili. Şehir insanının  he bir melankolik ancak çılgın; kimsesiz fakat çok kişilikli; sıradan ancak karmaşık hayat hikayeleri her bir kompozisyonda ayrı bir başrolle anlatılıyor. Tom Haugomat’ın illüstrasyonlarını değerlendikçe dışardan bende mi böyle gözüküyorum diye kendinizi sorguluyorsunuz.  O yüzden çizgiyle anlatılan her hikayede içiniz ısınıyor. Kompozisyonlarda kullanılan her rengi siz kendiniz etrafa saçmayı isterken renklerin ışıkla şekillendiği inancınızı tazelemiş oluyorsunuz. Şehirde yaşayıp bu kadar ışıklı yaşamak mümkün mü sorusuna, yüksek sesle EVET derken  boynunuzda kabaran her damarı Haugomat’ın sanatında gördüğünüz bir renge boyuyorsunuz.

Cizgisi-Isitan-Illustrator-Tom-Haugomat-3

Cizgisi-Isitan-Illustrator-Tom-Haugomat-4

Tom Haugomat’ın çizimlerine bakarken bir deveye binmekle, metroyu tercih etmek arasındaki farkı görmek istemiyorsunuz. Peri masallarına neden belgesel olma şansı verilmiyor, kestiremiyorsunuz. Bildiğinizi unutmayı, unutkanlığı yaşamayı ve yaşamın anlamsızlığıyla bazen barışmanın iyi olacağının farkına varıyorsunuz. Her şey benim suçum olamaz ve öyle bile olsa her zaman ben suçlu kalamam ruh halinin dayanılmaz hafifliğini yaşıyorsunuz. İnsanlar hakkında piyango oynamanın aslında en kötü alışkanlığınız olmadığının kabul ederken karanlık kısmınızın bazen toz pembe bulutlara bürünebileceğine tanık oluyorsunuz. Hem içinize dönüyorsunuz, hem dışınıza çalışıyorsunuz. Tutarsızlık iyidir bazen dostlarım diyor Tom Haugomat, elinizi kesen ipleri bıraktırır.

Cizgisi-Isitan-Illustrator-Tom-Haugomat-5

Cizgisi-Isitan-Illustrator-Tom-Haugomat-6

Haugmoat’ın bazı büyük şirketlerinin reklam kampanyalarında çalıştığı da bir gerçek. Çizgilerinin temsil ettiği markanın mal ya da hizmetini satın alma duygusunu yarattığını itiraf etmeliyim. Ancak bu eyleme geçme sebebiniz popüleritenin verdiği motivasyon değil. Daha çok, şehirde yaşamanın her türlü zorluğuna karşı becerikli ya da beceriksiz yaptığınız bütün manevralarınızın aslında çok fazla reklam izlediğinize bağlayacak kadar mantıksız olmaya cesaret ettiğiniz için, alış verişe başlıyorsunuz. Kendimizi küçük gördüğümüz kadar zaman zaman saçmalıkların üzerinde yüceltmenin bir zararı yok. Sınırlarımızı başkaları  öyle söylediği için çiziyoruz, orada biraz gökyüzüne zıplayarak alanımızı genişletmenin imkansız olduğunu kimse iddia edemez. Etse bile dinlemeyelim, en kötü Tom Haugomat kompozisyonlarının bir sonraki başrolleri oluruz. Sizce de öyle değil mi?

Cizgisi-Isitan-Illustrator-Tom-Haugomat-7

Cizgisi-Isitan-Illustrator-Tom-Haugomat-8

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.