Doğanın Tuvaldeki Bestecisi Monet ve Zorlu Yaşamı

Claude Monet, Fransa’nın Giverny şehrindeki evinin bahçesinde bulunan nilüferlerden ilham alarak yaptığı ikonik tablolarla tanınmaktadır. 14 Kasım 1841’de dünyaya gelmiştir ve beş yaşındayken ailesi ile bir liman kenti olan Le Havre‘a taşınmıştır. Okulla arası iyi olmadığı için günlerini dışarda ve etrafındaki insanların karikatürlerini çizerek resim hayatına başlamıştır. Ailesi, Monet on yaşına geldiğinde onu Le Havre’deki sanat ortaokuluna kaydettirmiştir. Gençliğinin büyük bir kısmı karakalem çizimlerini yaşadığı bölgede satması ile ve tekniğini geliştirme çalışmalarıyla geçmiştir. Fransız manzara ressamı Eugene Boudin ile tanıştıktan sonra tamamen farklı bir resim anlayışını benimseyen Monet, ressamlık kariyerine damgasını vuracak bir üslup ile ilerlemeye karar verir. Boudin “açık havada” diye tercüme edilen “en plein air” diye bilinen, manzara resminin yeni felsefesinin sözcü ressamıdır. Monet ile beraber bir süre Normandiya sahillerini keşfettikten sonra Academie Suisse‘de okumak için 1859’da Paris’e gitmiştir.

monet-1

İzlenimci görüş biçimini en saf olarak Claude Monet temsil eder. Aynı konunun çeşitli versiyonlarından diziler oluşturur fakat bunların hepsinde de değişken gün ışığını resmetmeyi amaç edinir. Monet’nin resimleri büyüleyici bir tüle sarılı gibidir, ışığın pırıltısı eşsiz bir güzellik yaratır. O, Argenteuil dolaylarındaki ırmak manzaralarının, Paris bulvarlarında oradan oraya koşuşan insan kalabalığının, Saint Lazare Garı’ndaki güneş ışınları ve dumanlarla sarılı lokomotiflerin, sisli Londra’nın, ışık altında sanki eriyip dağılmış gibi görünen Rouen Katedrali’nin sözcüsüdür.

monet-2

Monet’nin ilk kez gerçek anlamda takdir edilmesini sağlayan eseri 1866’da yaptığı Yeşil Elbiseli Kadın(La Femme a la Robe Verte) olmuştur. Bu resim gelecekteki eşi Camille Doncieux‘ün Monet tarafından yapılan pek çok resminden birisidir. Monet’in 1866-1867 yıllarında yaptığı “Kadınlar Bahçede/Women in the Garden” tablosundaki dört kadın figürünün yer aldığı bu açık mekan resmindeki bütün figürlerin modeli eşi Camille’dir. Monet’nin yaptığı eşinin portrelerinden bir diğeri de Louvre Müzesindedir ve ‘Kanepede Oturan Madam Monet’ adını taşımaktadır.

monet-yesil-elbiseli-kadin

Çalıştığı tuval üzerine renkleri, kimi zaman hafif, kimi zaman da ani fırça darbeleriyle uygulayan Monet, yaşadığı her yerde kendisine bir bahçe oluşturur ve bu bahçeler arasında Argenteil, Vetheuil ve elbette Giverny en ünlüleridir.

İzlenimcilik akımı ortaya çıktığı sırada Fransa’da sanat bürokratik ve kuralcı prosedürlere göre pazarlanmaktaydı. Sanatçılar “Salon” isimli sergi salonu tarafından onaylandıktan sonra resim tüccarları ile görüşmeye başlıyor, ardından sanat koleksiyoncuları ressam hakkında bilgilendiriliyor ve bunu takiben sanat eserleri satışa çıkartılıyordu. Fransa’da gelişen 1873 ekonomik krizi döneminde ve Prusya’ya karşı kazanılan bir savaşla baş etmeye çalışılırken, sanatçılar “Salon“da sergi açamaz hale gelmişlerdir. Cafe Guerbois‘in sanatçıları çalışmalarını bağımsız biçimde sergileme kararı alırlar ve 1874 yılında ressam, heykeltıraş ve gravürcülerden oluşan bir sanatçı kooperatifi kurarlar. İlk sergileri 35 Boulevard Des Capucines‘te 15 Nisan tarihinde açılır. Louis Leroy isimli eleştirmen Monet’in “İzlenim: Gündoğumu” isimli çalışmasını skandal olarak nitelendirir ve burada çalışmalarını sergileyen sanatçıları da “İzlenimciler” olarak adlandırır. Monet, bu kadar kötü eleştiri alan resimlerini sanat koleksiyoncusu ve finansör Ernest Hoschede’e satmayı başarır.

monet-3

 

1880’de Monet, resimlerinden birinin sergilenmesi için “Salon“a başvurur ve resim sergiye kabul edilir. O yıllarda Monet tüm sergi tekliflerini geri çevirir ve izlenimci takipçileri tarafından ihanetle suçlanarak Paris gazetelerinde ‘İzlenimcilik’ akımını terk ettiği yönünde haberler yazılmaya başlanır. Bu sıralarda Monet “La Vie Moderne” isimli galeride ilk kişisel sergisini açmaya hazırlanmaktadır. Durand-Ruel’in Monet’in resimlerini yeniden satın almaya başlamasıyla maddi durumları düzelmeye başlar. Giverny‘e taşınmalarıyla birlikte zenginleşmiş ve kendini sanatseverlere kabul ettirmiş olan Claude Monet, büyük bir şevkle resim yapmaya başlar. Resimlerinin konusu, ışığın doğa üzerindeki farklı durumlarının yansımalarıdır ve bu dönem resimlerinin ardından figür çalışmalarına ağırlık verir. Giverny, sakin doğası nedeniyle sanatçının sığınağı olmuştur. Çok fazla sayıda sanatçı Monet’i ziyarete gelir ve kasabayı beğenerek burada yaşamaya karar vermişlerdir. Kısa bir süre sonra 300 nüfuslu köy 40 atölyeye ev sahipliği yapmaya başlar, artık marketler bile yağlı boya ve tuval satmaya başlamıştır. 1886-1887 yıllarında ‘İzlenimciler’ Atlantik ötesindeki ilk sergilerini gerçekleştirdiler, sergi Durand-Ruel‘in New York’taki galerisinde açılır. Monet önceleri Fransız resimlerinin yurt dışında satılmasına karşı çıkıp Durand-Ruel ile bir daha çalışmayacağını açıklar fakat bir süre sonra fikir değiştirir ve Amerikalılar Monet’in resimlerini satın almaya başlarlar.

monet-4

1892 yılında su bahçesinin ilk resimlerini gerçekleştirmeye başlayan Monet’in giderek görme yeteneği azalır ve depresyonun neden olduğu baş dönmeleriyle birlikte resim yapması da gitgide zorlaşır. Her gün bahçesinde yürüyüşe çıkıyor ve nerede, ne yetiştireceği üzerinde düşünüyordu. Beraber yaşamaya başlayarak hayatını birleştirdiği Alice 1911 yılında öldükten sonra Monet adeta çılgına dönmüştü. Resim yapmayı ve aşık olduğu bahçesindeki yürüyüşleri bıraktı. Ardından sonbahar boyunca resim yapmak için kendini zorladı ancak yaşadığı derin çöküntü bitmek bilmiyordu. O andan itibaren kendini her şeyden soyutladı. Renk görme güçlüğü çekmesine rağmen ameliyatı reddediyordu. Alice‘in kızı Blanche, Monet’in bakıcısı ve can yoldaşı oldu. Monet’in olumsuz ve aksi tavırlarına karşın Blanche, Monet’e sonuna kadar bakmaya hazır hissediyordu kendini. Monet birçok parçadan oluşan ‘Nilüferler‘ serisi resimlerini devlete bağışlamıştı. 1923’te sağ gözünden katarakt ameliyatı olması için ikna edildi. Gözünün tekrar görmesi ile beraber 5 Aralık 1926’da akciğer sklerozundan ölene dek resim yapmaya devam etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.