Çocuk Yönetmenlerin Filmleri ‘Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali’nde İzleyici İle Buluşuyor!

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali başladı.

Çocuk Hakları Kültür Sanat Derneği ve Seyhan Belediyesi ortaklığıyla düzenlenen 6.Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali, Adana’da başladı. Çocuklar arası eşitliğe odaklanacak festival kapsamında, 33 ücretsiz film gösterimi, atölye çalışmaları, paneller, sinema dünyasından konuklarla buluşmalar gerçekleştirilecek.

Dünyanın çeşitli yerlerinden çocuk haklarına dikkat çeken eserleri izleyici ile buluşturmayı ve bu yönde eserler üretmeyi özendirmeyi hedefleyen festivalde, çocuk yönetmenlerin filmleri de gösterilecek.

10 bin çocuk izleyiciye ulaşması amaçlanan festival hakkında Çocuk Hakları Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Topuz  “Festivalde çocuk ve yetişkinlere çocuk haklarını, çocuğun gözüyle görebilme ve hissettirebilmeyi amaçlıyoruz. Çocukların haklarını bilmeleri çok önemli. Haklarını bilmediğiniz zaman, hakkınızı arayamıyorsunuz. Bu açıdan sanatı kullanabileceğimizi düşündük. Kısa filmlerle başladık. Uzun metrajlı filmlere ulaştık. Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda topladığımız bir film arşivimiz var. Festivalde 5’i uzun metrajlı olmak üzere 33 film gösterime girecek. Aynı zamanda resim ve fotoğraf çalışmaları sergilenecek. Bunlar çocukların yaptığı, çocuk gözleriyle araştırıp bulduğu resimler. Resimlere baktığınızda da kendilerini çok iyi ifade ettiklerini göreceksiniz. Bunları izleyen çocuklar da resimleri ailelerine aktarıyorlar. Bu çok güzel bir şey. Festivalde çocuk yönetmenlerin filmleri de gösterilecek. Çocuk gözüyle aktarmak çocuğun çocuğu anlamasını daha kolaylaştırıyor.” açıklamasında bulundu.

cocuk-yonetmen

klaket

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.