Çocuklara Kitap Okumaları Karşılığında İstediklerini Ücretsiz Veren Bakkal!

Üsküdar’da bir bakkal dükkanı işleten Kanber Amca, bakkalına gelen çocuklara okudukları kitabı anlatmaları karşılığında istediklerini ücretsiz olarak veriyor.

Uysal Bakkal’ın sahibi Kanber Bozan ve oğlu Fırat Bozan, mahalledeki çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için anlamlı bir projeye imza attı. Bakkalda yer alan kütüphaneden bir kitap alıp okuyan ve okuduğu kitabı Kanber Amca’ya ya da oğlu Fırat’a anlatan çocuklar, bakkaldan istediklerini alma hakkı kazanıyorlar.

Sosyal medyada da büyük ilgi gören ve çeşitli illerden kitap gönderilen projeyi, Kanber Amca daha da ileriye taşımayı hedefliyor. Kanber Amca konuyla ilgili “Ağustos ayından beri bu işi yürütüyoruz. Ama tam anlamıyla 3-4 haftadır gelen kitaplarla birlikte yapmaya başladık. Hem çocuklarımıza imkan sağlıyoruz hem de biz mutlu oluyoruz çocuklarımıza böyle güzel şeyler yaptırdığımız için. Bizim için de güzel birer anı bunlar. Aileler de biz de mutlu oluyoruz bu durumdan. Bir çikolata ya da cips ile de çocukları mutlu etmek kolay. Çocuklar geliyor kitap alıyor daha sonra ben okudum bitirdim deyip kitabı anlatıyor. Onun karşılığında ben de bakkaldan ne istersen onu alın diyorum çocuklara. Ben bu işi biraz daha büyütmek istiyorum, bu yetmez. Okullarla ve öğretmenlerle diyalog kurmak istiyorum.” ifadelerini kullanırken, bakkaldan kitap alıp okuyan çocuklardan Yiğit Karbuz ise, “Fırat ağabey bana ilk kitabı verdiğinde böyle şeyler olacağını bilmiyordum. Sonradan öğrendim ne olacağını. Mahalleden çoğu arkadaşım gelip kitap okur buradan. Okuldan arkadaşlarıma söylediğimde bakkalın nerede olduğunu sordular. Ailem de bu duruma çok sevindi ve bana güvendiler sen yaparsın dediler. Küçük Prens kitabını okudum buradan. Hikayesi de oldukça etkileyici. Bazen küçük jelibonlar alıyoruz kitap okuma karşılığında. Kanber amca bizim hem kitap okumamızı sağlıyor hem de bir şeyler veriyor. Böyle olunca da herkesin gelmesi artıyor.” sözleriyle projeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

kanber-amca-2

kanber-amca-3

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.