Çocukluğumuzun Kırıntılarını Taşıyan Bir Kitap: Şeker Portakalı

‘‘Günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü…’’

José Mauro De Vasconcelos’un kendi hayatından derin izler taşıyan bu kitabında, bazen neyin gerçek neyin kurgu olduğunu ayırt edemiyorsunuz. Kurgu olmasını istiyorsunuz, çünkü bu kadar duygu fazla geliyor.

‘‘…bana baktı ve yeryüzünün geri kalan bölümündeki bütün eksikliklerin yerini dolduran bir iyilikle gülümsedi.’’

Zezé mahallesinde yakıp yıkmadık yer bırakmayan, türlü şakalarıyla insanları bezdiren ve bunlar yüzünden neredeyse her akşam ailesinden dayak yiyen bir çocuktur. Çoğu zaman fakir bir ailenin çocuğu olmaktan şikâyet etse de mükemmel hayal gücüyle arka bahçesindeki dünyasında türlü eğlenceler yaratır kendine.

‘‘Sözcükler sanki göğsümden sınırsız bir umutsuzlukla çıkıp patlıyordu.’’

Çocuk kitabı olarak algılanan bu kitabı küçük yaşlarda okuyarak tam olarak algılayabildiğimizi söyleyemeyiz ancak daha yakın zamanda okuduğumuz takdirde Zezé’nin hayal gücüne, yaşadıklarına verdiği tepkilere ve yaramaz dış görünüşünün aksine içinde barındırdığı sevgiye hayran olmamak elde değil.

‘‘Belki çocuklar büyükler için yazılmış kitapları okuyamazlar, çünkü hiç büyük olmadılar. Fakat bu bizim için geçerli değil çünkü içimizde her zaman bir çocuk olacaktır.’’

seker-portakali (2)

‘‘Yeni ev, yeni bir hayat ve basit umutlar, basit umutlar.’’

Hikâyenin can alıcı kısmı Zezé nin yeni taşındıkları evin arka bahçesindeki Şeker Portakalı fidanını sahiplenmesiyle başlıyor. Onunla geçirdiği günleri, altında uyuduğu geceleri birer maceraya çeviren, kendi kendine hikâyeler uydurup, bu hikâyeleri küçük kardeşiyle birlikte yaşayan kahramanımızın sahip olduğu duygular ve hayal gücü tarif edilemez nitelikte.

seker-portakali (3)

‘‘Hepimiz büyüktük. Küçük küçük parçalarla aynı üzüntüden payını alan büyük ve üzgün kişiler.’’

Yaşadığı mutluluklara ve acılara verdiği tepkiler, hissettiği duygular bazı sahnelerde kalbinizi yoklamanıza sebep oluyor.

‘‘Yüreğim, midemden de çok ağrıyordu.’’

‘‘Bilmiyorum. Bir türlü alışamadım.

  Sanki yüreğim boş bir kafes…’’

2012’de kitabın bir filmi de çekildi. Kitabı okuyup karakterleri hayallerinde canlandıran kişiler için bazı anlarda hayal kırıklığına uğratsa da filmde büyük bir dikkatle kitaba bağlı kalınmış.

Film, kitabı okuyanların anlayabileceği çarpıcı bir sahneyle başlıyor. Bu yüzden filmin işlediği duyguları anlamak isteyenlere naçizane önerimiz ilk önce kitabı okumalarıdır.

İşlenen duygular bir sahnede sizi mutlu ederken bir sahnede gözlerinizi dolduruyor. Yazarın hayatından izler taşıdığını söylemiştik kitapta ama yazarımız izlerinden çok, kendi gölgelerinden yararlanmış diyebiliriz. Yoksa duygular nasıl bu kadar gerçek olabilirdi?

seker-portakali (1)

Film çekilirken kitaba sadık kalınsa da kitaptan ayrılan ana özelliği kahramanımız Zezé’nin hayal gücünü daha ayrıntılı ve daha canlı yaşayabiliyor olmamız.

Vasconcelos on iki günde yazdığı bu romanı yirmi yıldan daha fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını söyler. Bu da bize kitapta gerçekliğin mi yoksa kurgusallığın mı ağır bastığını düşündürüyor.

Çarpıcı bir sahneyle başladığı gibi çarpıcı bir sahneyle biten bu filmde gerçek dostluğun ne kadar derin yaşanabileceğini görüyorsunuz. Kim bilir belki Zezé hayallerinde bize de yer vermiştir…

‘‘Şimdi acının ne olduğunu gerçekten biliyordum. Ayağını bir cam parçasıyla kesmek ve eczanede dikiş attırmak değildi bu. Acı, insanın birlikte ölmesi gereken bir şeydi.’’

Ozan Yiğit

Üniversite sınavına hazırlık öğrencisi. İleride mimarlık okuyacak. Okudukça yaşıyor, spor yaptıkça yaşadığını hissediyor. Okurken, dinlerken ve izlerken her zaman estetiğin ve güzelliğin peşinde!

1 Comment

  1. Ozan

    28 Eylül 2017 at 00:07

    2015 te ‘Mimarlık okuyacak’ yazmışım. Şu an mimarlık okuyorum ve projem hakkında bir araştırma yaparken bu yazıya denk geldim. Duygulandım…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Masalsı Doğa : Kaş

Akdeniz bölgesinin ülkemizin her konuda en cömert bölgesi olduğunu söyleyebiliriz. Antalya sınırları içinde yer alan Kaş ise bence bu bölgenin...

Kapat