Çöp Toplama Görevlisi Çöpten Çıkanlarla Müze Kurdu!

New York Doğu Harlem’de belediyede çalışan çöp toplama görevlisi Nelson Molina, çöpten topladığı malzemelerle ‘Çöpteki Hazineler Müzesi’ni kurdu.

30 yılı aşkın süredir New York belediyesinde çöp toplama görevlisi olarak çalışan Molina, 1980’lerden bu yana çöplerden topladığı afiş, oyuncak, fotoğraf, harita gibi binlerce nesneyi son birkaç yıldır sergiliyor.  İl Sağlık Müdürlüğü’ne ait kullanılmayan bir garajda kurduğu ‘Çöpteki Hazineler Müzesi’, zamanla duyan arkadaşları tarafından da desteklenmiş ve şehrin dört bir yanındaki çöp toplama görevlileri de ayırdıkları nesneleri müzeye getirerek koleksiyona katkıda bulunmuşlar.

Nelson Molina, topladığı nesneleri sergilemek için de büyük emek vermiş. Çöpten kişisel kullanım için herhangi bir şey almak yasak olduğu için Molina topladığı nesneleri uzun zaman saklamak zorunda kalmış. Topladıklarını önce belediye garajındaki soyunma odalarının dolaplarında biriktirmeye başlayan Molina, çöp kamyonlarının garajdan çıkarılıp sokağa park edilmesi kararının alınmasıyla boşalan garajı müzesi için kullanmaya başlamış. Meslektaşlarının da katkısıyla büyüyen koleksiyon, ‘Çöpteki Hazineler Müzesi’ni oluşturmuş. Boyut, malzeme, işlev ve temaya göre sınıflandırılan müze çeşitli yorumcular tarafından arkeoloji, antropoloji ya da kent müzesine benzetiliyor.

İşte Nelson Molina’nın tırnaklarıyla kurduğu, samimi ve yaşanmışlık dolu müzesinden görüntüler:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.