fbpx

Çöpten Çıkan Eski Eşyalarla Müze Açılacak!

Van’da işçilerin çöplerden topladığı hurdalar arasından çıkan eski ve kültürel değeri olan eşyalar, kurulacak olan ‘Yakın Tarih, Sanat ve Kültür Müzesi’nde sergilenecek.

Van’ın sanayi sitesinde çalışanların topladığı hurdalar arasından eski radyolar, paralar, değirmen taşları, gaz ocağı, semaver, 150 yıllık kılıç, 1970’li yıllarda kullanılan bekçi saati, yüzyıllık hançerler, bıçaklar, değirmenlerde kullanılan dibek taşı, bakır tabaklar ve sürme kutuları çıktığını belirten Van Demirciler ve Geri Dönüşümcüler Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Ömer Doğan, ele geçirilen bu eşyaları korumaya çalıştıklarını ve biriktirdiklerini ve gelecek nesillere aktarmak için ‘Van Yakın Tarih, Sanat ve Kültür Müzesi’ni kurmak istediklerini sözlerine ekledi.

33 yılını sanayi sitesinde hurdacılık yaparak geçiren Erdal Aydın ise buldukları eski eşyalar hakkında, “Bu eşyaları sergilemek için güzel bir mekana ihtiyacımız var. Çünkü bu eşyalar bölge insanının kültürünü yansıtıyor. Benim topladığım eski eşya ve eserler arasında heykeller, silahlar, gaz lambaları, semaverler, halhal, 1870 yılına ait çan, kemer, anahtar, kırbaç, kantar, eski kamera bulunuyor.” ifadelerinde bulundu.

van-yakin-tarih-sanat-kultur-muzesi

eski-esya-1-2

eski-esya-2-2

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.