Çözülememiş Bir Gizem : Stonehenge

Dünyanın her yerinde hala gizemini koruyan bir çok yer vardır. Bunların içinde en çok tanınanlardan birisidir Stonehenge..Kimine göre yaşadığımız bu evrenin merkezi, kimine göre dünya dışı varlıkların yarattığı bir yer. Peki neydi Stonehenge? Bu işin aslı neydi?
Her yıl bir milyon ziyaretçi çeken Stonehenge İngiltere’de Salisbury ovasında bulunur.Sonsuz bir düzlüğün ortasında tek başına durur.Eğer önceden burası hakkında bir bilginiz yoksa size sadece anlamsız bir taş yığını gibi geliyor.

stonehenge-2

Stonehenge, neolitik taş devri ve bronz çağı arasında yapılmıştır ancak tam tarihi saptanamamıştır.Eski İngilizcede “asılı taşlar” anlamına gelmektedir.Bu yapı “bilgeliğin sembolü” olarak karşımıza çıkar.İlk anda oldukça sade ve normal görünür..Dikey iki taş üzerine yatay olarak yerleştirilen tek bir taştan(lento) oluşur.Eşit aralıklarla dikilmiştir.Ortalama 4.5 metre yüksekliğinde ve her biri 25 ton ağırlığında yaklaşık 30 adet taş blok vardır. Bu taşlardan oluşan bir dış halka ve aynı şekilde oluşmuş iki küçük iç halkadan oluşmaktadır. Üstü örtülü değildir. Ortada ise sunak taşına benzeyen bir taş yer alır.Taşların büyüklüğü ve ağırlıkları nedeniyle nasıl insan eliyle yapılmış olabileceği merak konusudur.Taşlar mükemmel bir matematiksel bilgi ile mükemmel şekilde sıralanmıştır.Taşların nasıl kaldırıldığının dışında taşların bölgeye çok uzaktaki taş ocaklarından nasıl getirildiği de merak edilir çünkü bu oldukça büyük bir teknoloji gerektirir.

Stonehenge’den bahseden en eski belge M.Ö 1.yüzyılda yunanlı Diodorus’a aittir.Bu belgede Stonehenge’nin Güneş Tanrısı Apollon için yapıldığından bahseder.Daha ileride Roma belgelerinde ise Jül Sezar ve Augustus için yapıldığı söylenir.Stonehenge’nin yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülmekte.Bu kadar büyük bir zaman dilimi içinde orada kimlerin yaşadığını bunları nasıl yaptıklarını bilmek henüz mümkün değildir.

Uzmanlar Stonehenge’i 3 aşamada incelerler.Stonehenge I, en eski ve en gizemli olandır.Taşların çevresinde ne olduğu çözümlenememiş 52 tane Aubrey çukurları vardır ve bunlar tutulmaları gösterdiği düşünülüyor.Ayrıca bulunan 40delik ise Ay’ın yapmıl olduğu tüm hareketlere benzemektedir.Stonehenge II, M.Ö 2000’e tarihlenir.Burada diğerlerinden daha iyi mimari görülür.Taşları farklıdır.İçinde 82 adet mavi taş bulunur ve bu taşların buraya sallar aracılığı ile gelmiş olabileceği düşünülmektedir çünkü mavi taş kaynağı çok uzaktadır.Bir grup araştırmacı sandal yaparak mavi taşları kaynağından Stonehenge’ye taşımayı denemişler ama başarısız olmuşlardır.Stonehenge III yarım kalmıştır.Bu kadar emek harcanıp niye yarıda bırakıldığı ayrı bir merak konusudur.

Yapının bir çok amaca hizmet ettiği düşünülmektedir.Sunak sebebiyle burasının ayin için kullanıldığı düşünülür ve paganizmle ilişkilendirilir..Aynı zamanda Stonehenge (21haziran) gün doğumuna doğru konumlandırılmış olması, buna karşılık, yakındaki İrlanda’da yaklaşık olarak aynı zamanlarda inşa edilen Newgrange anıtının (21 Aralık) gün doğumuna yöneltilmiş olması dikkat çekicidir.Bir gözlemevi olduğu da bu düşünceler arasındadır.Gökbilimciler Stonhenge’in tutulmaları hesaplamak için yapıldığını öne sürmektedir.Yapılan araştırmalar sonucunda da beş yüzyıl mezar alanı olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır.Antik çağda Kelt rahipleri tarafından kullanılmıştır.

stonehenge-3

Stonehenge günümüzde hala gizemini koruyor. O dönemin koşulları göz önüne alındığı zaman sadece basit kırıcı ve kesici aletler yapılıyordu.Bu durumda gizemini daha da arttırmaya devam ediyor. Stonehenge ile ilgili yapılan araştırmalarda unutulmaması gereken en önemli konu söylenenlerin büyük çoğunluğunun yorum olduğudur.Sorular cevapsız kalmaya devam ediyor ve belki insanlık tarihinin sırrı çözüldüğünde Stonehenge’nin de sırrını çözmüş oluruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.