“Çünkü içimdekilerden başka hayatım yok.” (Orhan Veli)

Şimdi evime girsem bile
biraz sonra çıkabilirim
mademki bu esvaplarla ayakkaplar benim
ve mademki sokaklar kimsenin değil.’’

Güçlü olmak üzerine kurgulanıyor hayatlarımız. Güç derken birilerini ya da bir şeyleri ezebilme yetisinden bahsetmiyorum, daha etraflıca bir tanım yapıyorum: Ulaşabilme, yönlendirebilme, başarılı olabilme, elde edebilme gibi. Bunların hiçbirini yapamıyor olsak bile, en azından tüm bunları yapabiliyormuşuz gibi bir vitrin yaratma telaşesiyle geçiyor hayat. Bu bir zorunluluk gibi. “Pazar değeriniz” büyük ölçüde buna göre belirleniyor. Hayatın hiçbir alanı bundan bağımsız değil. Belki nihayetinde güzel bir imaj yaratıp, iyi paralar kazanıp, yüksek pozisyonlar elde edebiliyor insan ama bunlar olurken hayatı kaçırıyoruz çoğu zaman.

Orhan Veli şiirleri, işte bu kaçırdıklarını anımsatıyor insana. Yanlış anlaşılmasın, Veli’nin resmettiği dünya hiç de mutluluk dolu değil. Parasızlık, savaş tehlikesi ve nasır, hepsinden öyle veya böyle bahseder Orhan Veli. Ama onun hayat tasvirini diğerlerinden epeyce farklı kılan şey özenli bir şekilde gözlemleyebilmesi dünyayı. Çok çabuk yok saydığımız, hatta çoğu zaman varlığına dahi dikkat etmediğimiz şeylerin insanlara bazen ne kadar büyük bir acı, bazen de ne kadar büyük bir mutluluk verebileceğini hatırlatıyor Orhan Veli. Çoğu zaman yukarıda bahsettiğim “önemli telaşelerimiz” yüzünden üzerine kafa bile yormadığımız, yorsak bile birkaç saniye düşünüp geçiştirdiğimiz şeyler hayat buluyor şiirlerinde.

Fark ediyorsunuz ki, siz de aslında farkında olarak veya olmayarak hayatınızı bunun üzerinden kurgulamışsınız. Sevgilinin gittikten sonra arkasında bıraktığı en küçük eşyaların bile insanı delice hislendirmesi de bunun bir örneği değil mi?

“her şey birdenbire oldu. 
birdenbire vurdu gün ışığı yere;
gökyüzü birdenbire oldu;
mavi birdenbire.
her şey birdenbire oldu;
birdenbire tütmeye başladı duman topraktan;
filiz birdenbire oldu, tomurcuk birdenbire.
yemiş birdenbire oldu.

birdenbire,
birdenbire;
her şey birdenbire oldu.
kız birdenbire, oğlan birdenbire;
yollar, kırlar, kediler, insanlar…
aşk birdenbire oldu,
sevinç birdenbire.”

İnsanın hayatı görme biçimini değiştiriyor Orhan Veli, tam da bu yüzden büyük bir şair. Bir de şu belediye çukuru olmasaydı.

Orhan Veli Mine Urgan ile.

Orhan Veli Sabahattin Ali ile.

 

Okumadan geçmeyin:

Rilke: Anılara sonuna kadar sadığım, insanlara hiçbir zaman öyle olmayacağım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.