“Daha Az, Ancak Daha İyi” Dieter Rams

20 Mayıs 1932 yılında Almanya’da doğan Dieter Rams, elektronik ev aletleri üreticisi Braun’un ürün tasarımcısıdır. İş hayatına 1955 yılında Braun şirketinde mimar olarak başlamış, daha sonra 1961 yılında ürün tasarım bölümünün başına geçmiştir. Tasarlamaya başladığı Braun ürünlerinin temiz, basit, minimal ve rasyonel tasarımlarıyla, 1950’lerde Almanya’daki ‘işlevsel tasarım’ anlayışının en etkili insanlarından birisi olmuştur.

Ürettikleri işleriyle 20.yüzyıl tasarımlarına hayat veren Rams’ın çalışmaları, kendisinden sonra gelen birçok tasarımcıya ilham kaynağı olmuş ve nesiller boyu etkisini sürdürmüştür. Etkilediği tasarımcılardan biri de Apple şirketinin baş tasarımcısı Jonathan Ive’dır. Apple tasarımlarındaki sadelik, minimalist yaklaşımından ve Apple ürünlerinin Rams’ın tasarım ilkelerine birebir uymasından dolayı, birçok kişi Jonathan Ive’ın Dieter Rams’tan etkilendiğini iddia etmiştir.

İlerleyen yaşına ve zamana rağmen, hala iş hayatına devam eden Rams’ın tasarım kültürü, ilkeleri, ve kriterleri tüm dünyada ses getirmiştir. Dieter Rams, iyi bir tasarımın kesin bir şekilde ölçülemez olduğunu düşünür. Bugün dünyada tasarım denince ilk akla gelen kuralları kendisi, “iyi tasarımın 10 temel prensibi” adı altında toplamıştır. Kendinden sonra gelen nesillerin yolunu aydınlatan Rams’ın tasarım ilkeleri; sahip olduğu minimalizm, tasarım esasları ve kullanılabilirlik değerleri sadece endüstriyel tasarım yaklaşımı değil, aynı zamanda tasarımın bulunduğu her alanda geçerliliğini korumaktadır.

İyi tasarımın 10 temel prensibi:

1-İyi Tasarım Yenilikçidir

“İnovasyon olanakları hiçbir şekilde bitmez. Teknolojik gelişmeler her zaman yenilikçi tasarımlar için yeni fırsatlar sunmaktadır. Ancak inovatif tasarım her zaman inovatif teknolojiyle paralel olarak gelişir ve asla kendi içinde son bulmaz.”

2-İyi tasarım, ürünü kullanışlı kılar

“Ürünler kullanılmak için satın alınır. Sadece fonksiyonel değil aynı zamanda psikolojik ve estetik olarak da belli kriterleri yerine getirmesi gerekiyor. İyi tasarım ürünün kullanışlılığını vurgulaması, bunu da ürünün olumsuz herhangi bir yönünü göz ardı ederek yapması gerekir.”

3- İyi Tasarım Estetiktir

“Her gün kullandığımız ürünler bizim ruh halimizi etkilediği için, ürünün estetik kalitesi onun işlevinin ayrılmaz bir parçasıdır.”

4-İyi tasarım, ürünü anlaşılır yapar

“Tasarım, ürünün yapısını aydınlatmalıdır. Daha da iyisi, iyi tasarım ürünün konuşmasını sağlamalıdır. En iyi haliyle tasarım ürünün kendiliğinden anlaşılmasını sağlar.”

5-İyi tasarım mütevazidir

“Bir amacı yerine getiren ürünler alet gibidir. Ne dekoratif objedir, ne de sanat eseri. Bu nedenle tasarım, kullanıcının kendini ifade etmesine yer bırakmak için hem tarafsız hem de kısıtlanmış olmalıdır.”

6-İyi tasarım dürüsttür

“Tasarım ürünü gerçekte olduğundan daha yenilikçi, güçlü veya değerli yapmaya çalışmamalıdır. Tüketiciyi tutulamayacak vaatlerle manipüle etmeye çalışmaz.”

7-İyi tasarım uzun ömürlüdür

“Modaya uymak diye bir şey yoktur. Bu yüzden ürün asla eskimez. Günümüzün tüketici toplumunda bile, iyi tasarlanmış ürünler modaya uymaya çalışan ürünlerin aksine devamlılığını uzun süre korur.”

8- İyi tasarım en ince detayına kadar uyumludur

“Tasarımda hiçbir şeyi keyfi ve şansa bırakma gibi bir durum olmamalıdır. Tasarım sürecindeki dikkat ve ehemmiyet kullanıcıya verilen değer ve saygıyı gösterir.”

9-İyi tasarım çevre dostudur

“Tasarım, çevrenin korunmasına önemli bir katkıda bulunmalıdır. Kaynakları korumalı ve ürünün kullanım ömrü boyunca fiziksel ve görsel kirliliği en aza indirilmelidir.”

10- İyi tasarım mümkün olduğunca az tasarımdır

“Daha az ama daha iyi olan – Çünkü tasarım temel hususların üzerine yoğunlaşmalıdır. Tasarımı önemsiz detaylarla boğmamak önemlidir.”

– Sadeliğe ve basitliğe dönüş…

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.