Daha Fazla Van Gogh : “Dostlukla”

“Fırtınalı bir denizin ortasındaymış gibi, uzun süre şuraya buraya atılıp savrulmuş bir kişi, er ya da geç ulaşmak istediği yere varır; beş para etmez, hiçbir işte tutunamaz, hiçbir işlev yüklenemez gibi görünen bir insan, sonunda yapabileceği işi bulur, etkin olabileceğini, başlangıçta göründüğünden çok daha değişik olduğunu gösterir… Öyle, gelişigüzel yazıyorum şimdi, kalemime  ne gelirse… Beni yalnızca boşta gezen bir serseri olarak görmeyebilirsen çok sevinirim.”

Daha-Fazla-Van-Gogh-Dostlukla-1

Sanatla ilgilenen çoğu birey tarafından takdir edilen ressam Vincent Van Gogh’un sanatı ve yaşamının merak edilen noktaları var bildiğiniz üzere. Hâlâ aydınlatılamayan kara deliklerin ve bir sürü soru işaretleri dolu yaşamının en önemli tanıkları bizzat kendi kaleminden dökülen kelimeleri içeren mektuplar… Bu belgelerin bir kısmını “Theo’ya Mektuplar” adlı kitapta okuma fırsatı buluyoruz fakat 2016 yılında Yapı Kredi Yayınları mükemmel bir çalışmaya imza atarak karşımıza “Dostlukla , Seçme Mektuplar – Vincent Van Gogh” adında daha fazla mektup ve daha fazla eskiz içeren bir eser çıkartıyor.

Daha-Fazla-Van-Gogh-Dostlukla-2

Daha-Fazla-Van-Gogh-Dostlukla-3

Öncelikle yaz aylarını değerlendirmenin güzel bir yolu olabilecek bu eserin içeriğinden bahsetmek istiyoruz. 901 sayfaya sahip bu kitabın başlangıcında Vincent Van Gogh‘un psikanalizine yer verilmiş. Ardından Theo ile arasındaki ilişki ve aile bağlarına da kısaca değinildikten sonra sanat piyasasındaki yerinden, dinsel takıntılarından, meslek arayışlarından ve resim anlayışı ile tekniklerinden bahsedilmiş. Bu yazıları takiben Van Gogh’un bozulan sağlık durumu ve geçirdiği nöbetlerle ilgili bilgileri içeren satırlarla karşılaşıyoruz.

Daha-Fazla-Van-Gogh-Dostlukla-4

Daha-Fazla-Van-Gogh-Dostlukla-5

Ardından mektuplara genel bir giriş yapılıyor ve asıl mektup metinleri arasında geçmişe ait aile fotoğrafları ile özgün mektup sayfalarının seksen yedi tanesinin röprodüksiyonlarıyla da karşılaşıyoruz. Bu röprodüksiyonlarda Van Gogh Müzesi tarafından 2009’da yayınlanan altı ciltlik mektuplardan seçilmiş eskizler yer alıyor. Sanatçının 1872’den ölümüne kadar kaleme aldığı 860 mektuptan 265’ini içeren bu seçki, 15 yıllık bir çalışma sonucunda ve Van Gogh Müzesi’nin katkılarıyla derlenerek ilk baskısını Ocak 2016’da Yapı Kredi Yayınları ile gerçekleştirdi. Kitabın çevirmenlik görevini, daha önce “Theo’ya Mektuplar” kitabının da çevirmenliğini yapan Pınar Kür ve Nurettin Elhüseyni üstlenmiş.

Daha-Fazla-Van-Gogh-Dostlukla-6

Daha-Fazla-Van-Gogh-Dostlukla-7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.