Daha / Hakan Günday

”Yıllar önce okuduğum işe yaramaz bir kitaptaki tek işe yarar cümle şuydu: İnsanın kullandığı ilk alet, başka bir insandır…”

Üzerinde yaşadığımız gezegen pek çok canlı formunu üzerinde barındırmakta; kuşlar, böcekler, ağaçlar, gözle görülen canlılar, gözle görülemeyen canlılar ve daha nicesi bir de insan… Belki de içlerinde aşağılık kelimesine en yatkın olanı insan. Çünkü insan yeri gelir doğayı yeri gelir kendini kullanır ve yetinmez başka insanları da kullanır. Dünya’ya gözünüzü açtığınız andan itibaren milyonlarca olasılıkla karşılaşırsınız. Gaza içinse kitabın başından sonuna kadar tekrar edilen tek bir cümle var: ”Babam bir katil olmasaydı ben doğmayacaktım…” Hakan Günday yer altı edebiyatının en yer altı yazarı bize Ahad ve Gaza’nın kolay kolay hazmedilmeyecek bir hikayesini anlatıyor. İnsan kaçakçısı bir baba düşünün ve başlarda onun takdirini kazanmak isteyen sonrasında ise hayatı mahvolan bir Gaza…

Küçük bir çocuğa dayatılan bir sorumluluk düşünün ve bu sorumlulukla başına gelmeyen kalmayan bir çocuk hayatın sertliğini yüzünüze bir tokat gibi vuran bir kitap düşünün işte o kitap DAHA!

Kitabın ismini tersten okuduğunuzda da AHAD çıkıyor… Evet başrol karakterlerimizden biri kitabın isminde saklı!  Ülkelerinden çeşitli nedenlerle kaçan insanların tek bildiği kelime olan Daha yani kaçaklar arasındaki en önemli kelime olan daha, daha çok ekmek daha çok su daha çok serinlik daha çok ışık her şeyin fazlasını istiyorum ama en fazlasını istiyorum manasında bir nevi insanın bitmek bilmez isteklerinin de kelimelere dökülmüş hali sadece acınacak durumda olanların kullandığı bir kelime değil! Daha çok ev hangimiz istemez? Daha çok para kim hayır der? Zaten her şeyin dahası için yaşamıyor muyuz? Daha çok yemek, daha çok uyku, daha çok rahat, daha çok mutluluk hepimiz dünyaya daha demek için gelmişiz bu yetmez daha çok istiyorum demek için işte buradayız ve o dahalara ulaşmak için insanoğlu her türlü oyunu oynamıyor mu?

Günday, kitabında insanların en aşağılık yönlerini ortaya çıkarıyor ve sürü psikolojisinin ne denli etkili olduğunu bazen bir yemek için bile insanların içlerinden birini nasıl kurban edebildiklerini gösteriyor bir insanın bir canavara nasıl dönüşebileceğini gösteriyor kitabı okurken kitapta içindeki kurbağayla konuşan Zeze geliyor aklıma çünkü Gaza’nın da içinde konuşan bir Cuma’sı var. Daha sonra The Experiment geliyor aklıma sosyal bir deney için gönüllü olarak hapse gönderilmiş bir tarafı gardiyan diğer tarafı suçlu rolünü üstlenen ve daha sonra işlerin çığırından çıktığı otoritenin kendinde olan tarafın gücün büyüsüne kapılıp diğer  tarafı linç ettiği ama aslında her şeyin bir deney olduğunu unuttukları gibi Gaza da depodaki insanlara bir deney uyguluyor ve makaleye yazmaya çalışıyor ‘’Gücün Gücü ‘’  sahiden de öyle değil mi ? Bir insana bir şekilde gücün kendisinde olduğuna inandır ve sonra olanları oturup izle! Günday da, aynı bu şekilde yaparak romandan bizlere sesleniyor güç sende ise her şeyi yaparsın yapmam dediğin her şeyi gücün ve otoritenin insanın aklıyla nasıl oynadığını bizlere doğrudan gösteriyor yazar. Kitabın içerisindeki her şeyi anlatmak istemiyorum onun için geri kalan kısımlarını es geçiyorum… Günday, insanın içindeki daha hırsını,otorite merakını ve insanın değer görme, yüceltilme sevdasını  her yönüyle hatta en ince ayrıntısına kadar anlatıyor kitapta öyle sahneler öyle olaylar var ki okuyanlara soğuk duş etkisi yaratıyor ve Hakan Günday’ın bu konuda ne kadar usta olduğunu bize gösteriyor. Ayrıca romanın Yabancı roman dalında Medcis ödülü bulunmakta ve Hakan Günday’ın ‘Daha’ adlı romanının beyazperde uyarlaması olan filmin yönetmen koltuğunda Onur Saylak oturuyor. Saylak’ın aynı zamanda başrolünü de üstlendiği filmin kadrosunda Ahmet Mümtaz Taylan, Tuğba Büyüküstün gibi oyuncular yer alıyor. ‘DAHA’nın dünya prömiyeri, 52’nci Karlovy Vary Uluslarası Film Festivali’nde yapıldı. Vizyon tarihi ise henüz belirlenmedi.

Fragman:

Okumadan geçmeyin:

Bir Mavi Kuş Var Yüreğimde / Charles Bukowski

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.