Danimarka Daha Çok ‘Güneşli Günler’ Görecek!

Danimarka, Kopenhag’da bulunan C.F. Møller‘s Nordhavn Okulu 12.000 güneş paneli ile kaplanarak elektrik ihtiyacının yarısından fazlasını bu sayede karşılamayı başardı. 25.000 metrekarelik bir alana yayılan okulun çatı bölümleri değil tüm duvarları bu panellerle kaplanmış. Temiz enerji üretmek için bu yola başvuran okul yönetimi, aynı zamanda okul dizaynı konusunda da bu panellerden yararlanmış.

Güneş panelleri İsviçre araştırma enstitüsü EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) tarafından geliştirilmiş. Işığa göre renk değiştiren yansıtıcı bir yeşil renge sahip olan güneş panelleri okula fonksiyonel ve cazip bir dış ortam sağlıyor.


Bu başarılı ve göğüs kabartıcı girişimin yanında Danimarka ile bilmeniz gereken birkaç gerçeği de aydınlatmakta fayda var. Bu güzel Kuzey ülkesinde Güneş yılda ortalama 1.540 saat yani yılın sadece beşte birinde parlıyor. Buna rağmen Güney Avrupa ülkelerinde bu durum 2700 ila 2900 saat arasında değişiyor. Güneşsizliğine rağmen öncü olmayı başaran Danimarka, belki de Güneş zengini ülkeler için bir umut kaynağı olabilir.

Temiz enerji, dönüştürülebilir enerji konularında dünyaya örnek olması gereken bu ülke insanlık için bir şeyleri değiştirmeye çabalıyor. Bu çabayı büyük ölçüde yansıtan Danimarka’nın enerji dönüşüm okulu C.F. Møller‘s Nordhavn’a konuk oluyoruz.

Okumadan geçmeyin:

Pantone Kataloğunda Hayat Bulan Manzaralar

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.