Dar Bütçeli Dev Müzikal: “Once” | John Carney

Yönetmenliğini ve senaristliğini John Carney’in üstlendiği ve başrollerinde Glen Hansard ile Marketa Irglova’nın yer aldığı müzikal romantik dram türündeki 2007 yapımı bir İrlanda filmi. Filmlerin değerlerinin bütçeleriyle değil, duygularınıza yaptığı dürtülerle ölçülmesi gerektiğini söyleyen bir filmdir kendileri.

Filmimiz, babasına yardım etmek için bir elektrikli süpürge tamir dükkanında yarı zamanlı çalışan ve kendi şarkılarından oluşan albümü oluşturma hayalindeki erkek karakterimizin, yeni bir hayat kurma gayretindeki Doğu Avrupalı göçmen kadın karakterimizle tanışması ve albüme, yani hayallerine giden yolu anlatmakta.


Sinema, bizlere çeşitli duyguları görsel ve işitsel olarak anlatan bir sanat dalıdur. Görsellikten beklenti kimi zaman görkemli, dev yaratıklar veya muazzam distopyalar iken kimi zaman da iki kişinin birbirlerine bakarkenki heyecanları, birinin dans ederkenki neşesi veya sevdiğine veda eden birinin hüznüdür. Bu ayrıma göre filmimiz ikinci kategorideki filmler arasında yer almaktadır. Once, çoğuna göre coşku barındırmıyor gibi görünebilir fakat tutkularının peşinden gitme gayretindeki ikilinin, müziğin birleştirici gücüyle sahiplendikleri tutku ve heyecan gözardı edilemez. Glen ve Marketa’nın akustik performanslarıyla adeta bir konser

havasında geçen filmin müziklerinin de Glen Hansard ve Marketa Irglova tarafından üretildiğini belirtmekte yarar var.

Siz de benim gibi sinemanın iyi icra edilebilmesi için çok büyük paralar harcanmasının, teknolojinin son noktasına kadar kullanılmasının gerekmediği kanısındaysanız bu filmi kesinlikle seveceksiniz.

 

Okumadan geçmeyin:

Bir Seyfi Teoman Vedası: “Bizim Büyük Çaresizliğimiz”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.