Darth Vader | Amansız Bir Sith Lordu

Darth Vader kimdir

1977 yılının Mayıs ayında vizyona giren ilk Star Wars filmi ile beraber birçok karakter de sinema dünyasına tanıtıldı. Bu karakterlerin bazıları sevildi, bazılarından ise beklenen ilgiyi göremedi. Fakat, bu karakterlerin içerisinde öyle bir karakter vardı ki günümüzde bile halen varlığını korumayı başarıyor. 1977 yılında yayınlanan ilk filmin ardından kısa süre içerisinde ikon haline gelen Darth Vader, öyle bir karakter ki Star Wars denilince akla ilk olarak onun ismi geliyor. Peki, Darth Vader kimdir? Gelin amansız Sith lordu Darth Vader karakterini yakından tanıyalım.

Bir Başkasının Paranoyasını Yaşamak | Mr. Robot Dizisi

Darth Vader Kimdir?

Darth Vader, 41.9 BBY’de Tatooine gezegeninde doğmuştur. 1977 yılının Mayıs tarihinde vizyona giren ilk Star Wars filmiyle beraber sinema dünyasına dahil olan Darth Vader aynı zamanda Shmi Skywalker adlı bir kölenin de oğludur.

Annesi köle olduğundan dolayı küçük yaşlardan beri çeşitli işler yapmak zorunda kalan Vader’ın, Sith Lord’u olmadan önceki ismi ise Anakin Skywalker’dır. Midi-Chlorian‘lar döllenen Anakin’in asıl görevi ise Sith’lerin soyunu sonsuza kadar yok etmektir. Fakat, Vader Midi-Chlorian‘lar baş kaldırarak Sith’lerin tarafına geçmiş ve onların Lord’u olmuştur.

Darth Vader / Anakin Skywalker

Darth Vader / Anakin Skywalker Çocukluğu

Karanlık tarafa geçmeden önce Jedi ve Klon Şavaşları’nın kahramanı olan Vader, Anakin Skywalker iken aynı zamanda galaksinin en güçlü kahramanıydı. En güçlü Jedi olabilme potansiyeline sahipken en güçlü Sith Lord’u olan Vader’ın bu süreçteki en büyük amacı ise sevdiği insanları kurtarmaktır. Bu amaç ile yola çıkan Anakin karanlık tarafa sürüklenmiş ve en güçlü Jedi olarak anılırken bir anda en güçlü Sith Lord’u olarak anılmaya başlamıştır. Bu kısımda Vader’ı anlamak için onun Anakin Skywalker iken nasıl Darth Vader’a dönüştüğünü bilmek gerekir. Dilerseniz, konuyu dağıtmadan kısaca Vader’ın dönüşüm hikayesine de değinelim.

Darth Vader Kimdir

Darth Vader’ın Dönüşüm Hikayesi (SPOİLER İÇERİR)

Darth Vader’ın dönüşüm hikayesi aslında Yoda’nın “Korku karanlık tarafa giden yoldur. Korku öfkeye, öfke nefrete, nefret acı çekmeye yol açar.” sözleri özetliyor.

Darth Vader kimdir başlığı altında belirtiğimiz gibi, Anakin Skywalker sevdiklerini kaybetmekten her zaman korku duyardı. Bu korkusu ise onu karanlık tarafa sürükledi ve amansız bir Sith Lord’u haline getirdi. Tıpkı Yoda’nın söylediği gibi “Bu korku onun Karanlık Tarafa giden yolu olur…”

Bildiğiniz üzere Anakin görü yeteneğine sahip bir Jedi olarak dünyaya gelmiştir. Gelecekte yaşanabilecek olayların bir kısmını yaşanmadan önce görebilen Anakin, böylece olayların nereye varabileceğini dolaylı yoldan da olsa az çok görebilir.

Darth Vader Hikayesi / Darth Vader kimdir

Bu yeteneği de ne yazık ki Anakin’i korkusu ile yüzleştirmek zorunda bırakmıştır. Filmde de izleyebileceğiniz üzere Anakin, hayatta en değer verdiği varlık olan annesinin ölümünü önceden görür ve buna engel olamaz. Kendisini bu korkuya hapseden karakterimizin korktuğu başına gelir ve annesinin bir grup Tusken Akıncısı tarafından kaçırıldığını öğrenir.

Bu olay üzerinde öfkeden deliye dönen Anakin, annesini bulmak ve kurtarmak için acı dolu bir arayışa koyulur. Anakin annesini ölmek üzereyken bulur. Fakat ne yaparsa yapsın annesinin ölmesine engel olamaz ve hayatta en çok değer verdiği varlık olan annesi, Anakin’in kollarında son nefesini verir.

Anakin’in bu kısımda duyduğu acıyı kelimelerle anlatmaya çalıştım ancak, bir türlü bu acıya kelimelerimle bir kılıf bulamadım. O yüzden bu acı sahne ile sizleri baş başa bırakıp ufak ara veriyorum.

İşte biraz önce izlediğiniz bu sahneler Anakin’in içerisindeki karanlık tarafı gün yüzüne çıkartır. Kısacası bir evladın yaşadığı en büyük acı onu acımasız bir varlığa dönüştürür. Bu acı üzerine Tusken Akıncılarının hepsini katleder. Hatta bununla da kalmayıp savunmasız çocukları ve onların annelerini de öldürür. Bu da Anakin Skywalker’ın Darth Vader olmasındaki ilk ve en önemli adımdır.

Eskisi kadar masum ve sevgi dolu olmayan Anakin için en önemli duygu ise artık nefrettir. Nefretten beslenmeye başlayan karakterimiz yine korkuları ile baş başa kalır. Sevdiği kadın Padme’nin ölümünü de gören Anakin aynı acıyı bir daha yaşamamak adına bunun önüne geçmek ister.

Fakat, şunu belirtmemiz gerekiyor ki Anakin halen bir Jedi’dir ve Jedi’lerin birbirleriyle evlenmesi yasaktır. Padme’nin de bir Jedi olduğunu belirterek Anakin’in nasıl bir çıkmaz içerisinde olduğunu rahat bir şekilde anlayabiliyoruz. İşte, Anakin’in Karanlık Lord’a dönüşmesindeki en büyük duygudur Korku!

Darth Vader hikayesi

Darth Vader Hikayesi

Gel zaman git zaman bir sürü olay yaşanır. Bu sırada yaşanan olaylar zincirinde Palpatine’in, aslında Darth Sidious olduğu ortaya çıkar. Darth Sidious amacı ise en güçlü Jedi olan Anakin’i karanlık tarafa geçirmektir. Bu amacında da başarılı olur. Bu kısımda ise hafızalara kazınan o replik ortaya çıkar.

Darth Sidious’dan Padme’nin hayatta kalması için yardım isteyen çaresiz karakterimiz, Karanlık Taraf’a geçse de yaşanacakların önüne geçemez. Bu kısımda Anakin’in Karanlık Taraf’a geçtiğini ve yeni doğan çocukları bile katlettiğini öğrenen Padme, tüm yaşama isteğini kaybeder.

Ve Anakin’in ön gördüğü gibi, doğum sırasında hayata gözlerini yumar. Eşini ve çocuklarını kurtarmak amacıyla girdiği bu yolda yine acı ile baş başa kalan Anakin, artık Darth Vader olmuştur.

Padme Ölüm Sahnesi:

Annesinden sonra Padme’sini de kaybeden Anakin, öyle bir acımasız bir karakter haline gelmiştir ki biz bile anlatamıyoruz. Darh Vader kimdir konusunda ise Obi Van Kenobi’nin sözleriyle bitirmek istiyorum. Aslında tüm bu yazdıklarımı bu replik özetliyor.

”Sen seçilmiş olandın! Sith’i yok edeceğin söylendi, onlara katılacağın değil! Güç’e denge getirecektin, onu karanlığa terk etmeyecektin! Sen benim kardeşimdin Anakin! Seni sevdim!” 

Siz değerli okurlarımız için hazırlamış olduğumuz bu konuyla beraber Darth Vader kimdir sorusunun cevabını verdik. Eğer, bu tür konulara ilgi duyuyorsanız Ragnar Lothbrok | İskandinav Mitolojisi’nin Efsanevi Viking Kralı konusuna bir göz atmanızı öneririm. Bir sonraki konumuzda görüşmek üzere…

Kaynak: 1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.