Davranış Biliminin Shakespeare Frekansı / Othello Sendromu

”Ah uzaktan nazik görünen aşk.

Nasıl da acımasız ve kaba denendiğinde.”

 

Othello…

Eser başta kıskançlık, kin, iftira, kötülük ve hile üzerine kuruludur. Othello’nun en güçlü teması ‘kıskançlık’tır. Oyunun baş kahramanı Othello; soylu, akıllı, güçlü ve dürüst kişilikli bir savaşçıdır. Venedik devletinin hizmetinde kahramanlıklar göstermiş Mağripli zenci komutan, Venedik’li soylu bir ailenin kızı olan Desdemona’ya aşık olur ve tüm baskılara rağmen onunla evlenir. Karısını delice seven Othello, çok güvendiği sancak çavuşu Iago’nun entrikaları ile karısını kıskanmaya başlar.

Desdemona, Othello’nun ona verdiği ilk hediye ve namus simgesi olarak da kabul edilen mendili kaybetmiştir. Bu olayın ardından Othello karısından kuşkulanmaya başlamıştır bile.

Theodore Chasseriau – Othello and Desdemona

 

Mendili ele geçiren Iago, Othello’nun Desdemona’ya olan güvenini sarsacak bir plan kurar ve bunu başarıyla uygular. Kötü bir insanın neler yapabileceği, gerçekte olmayanları bile olmuş gibi inandırabileceği noktasından hareketle Othello, Iago’nun hileleri sonucunda büyük bir kıskançlık krizine kapılır.

Iago’nun kusursuz işleyen planı yüzünden Othello, Desdamona’nın subayı Cassio’yla kendisini aldattığından kuşkulanır.

Kıskançlığın ve içindeki kuşkunun ateşiyle yanan Othello, önce subayı Cassio’yu, sonra çok sevdiği karısını vahşice boğarak öldürür. Sonrasında her şeyin Iago’nun planı olduğu ortaya çıkar. Bunun üzerine Othello kendini öldürür ve Iago da idama mahkum olur.

 

Othello Sendromu (Patolojik Kıskançlık)

İsmini ünlü İngiliz yazar William Shakespeare‘in Othello adlı eserinden alan bu sendrom, en basit tanımıyla aşık olduğunuz  insanı hastalık derecesinde kıskanma durumudur.

Kişi, hem kendini hem de aşık olduğu kişiyi yıpratacak şekilde ilişkisini sahiplenir ve herkesten korumaya çalışır. Bu koruma iç güdüsü ile kıskançlık duygusu görülmemiş seviyeye çıkabilir. Hatta bu kişiler sevdiği kişiden sürekli şüphe duyar ve bu şüphelerin öylesine etkisinde kalır ki, bunları gerçekmiş gibi algılayıp paranoya yapmaya başlar. Sürekli aldatıldığına dair senaryolar, şüpheler, sevdiğinin davranışlarını kontrol altına alma, kavgalar ve sonu olmayan bir kıskançlık duygusu.

Othello sendromu, oldukça ciddi ve tedavi altına alınmadığı sürece iki tarafa da zarar verecek olan bir hastalıktır. Sevginin kaybı, terk edilme duygusu, kaybetmenin tehlikesi gibi bilinç altında yatan hastalıklı düşünceler de kıskançlığı zaman içinde büyüten durumlardır.

Ayrıca sendroma sahip kişilerin şiddet yatkınlıkları kıskançlıkla birleşince ortaya felaket sonuçlar çıkabilir.

Her gün ‘üçüncü sayfa’ haberlerinde okuduğumuz -ya da okuyamadığımız- sonu cinayetle ya da intiharla biten kıskançlık hikayeleri, sayısı her gün artan kadın cinayetleri aslında bu hastalığın sonuçlarından biridir.

 

”Beğendiğiniz bedenlere, hayalinizdeki ruhları koyup aşk sanıyorsunuz.” (Othello)

 

Aşkın yıpratıcı, insanı saran ve sarsan kimyasının yanına bir de kıskançlık eklenince hayalimizdeki ruhlarla birlikte kendi ruhumuz da eriyip gidiyor aslında.

Belki de aşkın güzelliklerinin yanında, en acımasız imtihanlarından biridir bu. Kim bilir?

 

Okumadan geçmeyin: “Dokunmadan” Dağlayan Bir Yazar / Nermin Yıldırım

Kapak görseli: Nabil Kanso – The Womb of Flame Oil / Othello Series

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.