Deli Dahilerden, Salvador Dali

Enteresan bakışları, hareketleri ve iki yana ayrılmış bıyıklarıyla hiç kuşkusuz bir deli ressamlığı ve zekasıyla da bir dahi. Evet bahsettiğim kişi ünlü ressam Salvador Dali… Ressamlar ve aslında dünyanın ona deli sıfatını koymasında elbet bir neden var. Mükemmel hayal gücü, bağlı olduğu sürrealist akım ve şüphesiz dönemin getirdiği buhran. Ancak en önemli neden, onu herkesten ayıran tavrı ve sınır tanımazlığı…

3

İspanyol ressam Salvador Dali 11 Mayıs 1904 yılında Katolonya’da doğuyor.  Dali doğmadan önce ölen ağabeyinin yarattığı boşlukta büyümüş. Haliyle onun ölen ağabeyi yerine koyulması ve getirdiği şımarıklıkla ruh halindeki ilk bocalamayı yaşamış oldu. Bu bocalamayla beraber yeteneğini de belli etmeye başlamıştı. İlk sergisini 1919’da açtı. Dali’nin sergisini açmasında, sanat kariyerinin başlamasında annesinin rolü bir hayli büyük. Öyle ki ona olan düşkünlüğünü annesini kaybettikten sonra şu cümleyle dile getirmişti. “Ona tapardım, hayatımda aldığım en büyük darbeydi.”

Salvador Dali, sürrealist ressamdı. Sürrealist akımı resimlerinde öylesine kullanıyordu ki onu bu akımın bilinen en iyi temsilcisi yapmaya yetti ve arttı. ve kuşkusuz Pablo Picasso, Luıs Buniel ve Paul Eluard gibi önemli isimlerle tanışması onun sanat hayatını daha iyi etkiyecek ve daha  iyi tanınmasını sağlayacaktı. Dali sadece ressamlıkla değil aynı zamanda heykelcilik, fotoğrafçılık, tiyatro ve sinemayla da ilgilenmişti. Sanat okuluna devam ettiği sıralarda tanıştığı yapımcı Luıs Buniel’le kısa zaman sonra “Bir Endülüs Köpeğini “ çekti.  Dali bu filmle yetinmedi 2003 yılında Oscar’a en iyi kısa animasyon dalında aday gösterilecek kısa çizgi filmi de çekti.

Salvador Dali öylesine çılgın bir adamdı ki bunu sadece tablolarında değil özel hayatında da gösteriyordu. Paris’te tanıştığı Paul Eluard’ın karısı Gala’dan etkilendi. Kısa sürede Gala’yı da etkilemeyi başardı ve onunla evlendi. Annesinden sonra karısına öylesine tapıyordu ki bunu her fırsatta dile getiriyordu ve aynı zamanda resimlerinde de Gala’nın bedenini sık sık kullanıyordu.

4

Salvador+Dali+51

Salvador Dali, Pablo Picasso gibi bir isimle daha tanışmıştı ki o çizik atsa çiziği satılacak bir dahi ressamdı. Kısa sürede de eserlerinden Picasso’nun izlerini taşımıştı. Ama bu durum kısa sürdü. O resimlerinde kendi bildiği yoldan gitti. İçinde bulunduğu sürrealist guruptan bile atılmıştı. Atılmasının ardından kendini daha da ön plana çıkarıp onları hiç de umursamayarak, ”Benim onlarla aramdaki tek fark, sürrealist olmamdır.” demişti. Ama ilginç, rahatsız edici tavırları şöhret olmasını daha da artırdı. İspanya’ daki savaştan kaçıp gittiği Amerika da Time dergisine bile kapak olmuştu. Yani onun rahatsız edici tavırları resim alanında bir dahi olduğu gerçeğini değiştirmedi.

Salvador Dali, 1500’den fazla eser vermiş. En bilinen eseri ise Belleğin Azmi olmuştur. Sanat hayatında bir dahi olmasında deliliği ve zekasının yanında sanırım İspanya gibi büyük bir sanat ülkesinde doğmuş olması da önemli etken…

6

7

8

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.