Denizli’de 2 Bin Yıllık Güneş Saati Bulundu

Denizli’deki Laodikya Antik Kenti‘nde Helenistik döneme ait mevsim ve ayları gösteren 2 bin yıllık güneş saati bulundu.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan, İncil’de adı geçen yedi kiliseden birinin içinde bulunduğu Laodikya Antik Kenti’nde kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığındaki kazı ekibi, birçok önemli eseri gün yüzüne çıkardı. Şimşek, yaptığı açıklamada Laodikya’da kuzey ve batıda birer tiyatronun bulunduğunu belirtti.

Birçok yeni verilere ulaştıklarını anlatan ve saatin alt bölümünde yaprak süslemenin olduğunu vurgulayan Şimşek, şunları söyledi:

“2 bin 20 yıllık olduğunu düşündüğümüz güney yöne bakan küresel şeklinde güneş saati bulduk. Saat içinde bulunması gereken sabit gösterge çubuğu (gnomon) eksik. Bu çubuğun gölgesi mevsim ve aylara göre bakılıyor ve günün zamanını gösteriyordu. Unik ve emsalsiz bir örnek olması açısından sevindirici. Saatin üst bölümünde Grekçe olarak ‘Ksimerini’ yani kış, orta bölümde ‘Isimerini’ yani gün dönümü, gece ve gündüzün eşitliği, alt bölümde ‘Terini’ yani yaz adları yazılı.”

Güneş saatlerinin Mısır’da ortaya çıktığını belirten Şimşek: “Kış, kış ile yaz ortasını ve yaz bölümünü gösteren 3 bölümlü saat ilk kez çıkartılıyor. Bu dünyada çok nadir örnekler içerisindeki yerini aldı. Böyle Helenistik bir tiyatroda zamanı gösteren güneş saati bulunması hepimizi sevindirdi.” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.