Denizli’de Folklorik Bez Bebek Müzesi

Denizli’nin tarihi yapılarından olan Balcı Evi Konağı bundan birkaç yıl evvel feci bir yangınla harabeye dönüşmüştü. Denizli tarihi değerlerine sahip çıkarak kentin belleğinde önemli bir yeri olan Balcı Evi Konağını yeniden eski ihtişamlı günlerine dönüştürerek geçmişle geleceği buluşturan bir projeye imza atmış.

Denizlide-Folklorik-Bez-Bebek-Muzesi-1

Denizlide-Folklorik-Bez-Bebek-Muzesi-2

Restore edilen bina ‘Folklorik Bez Bebek Müzesine’ dönüştürülmüş. Türkiye’de tek olan müzede emekli öğretmen olan Zeynep Karaaslan’ın yaptığı 500’den fazla bez bebek sergileniyor ve özellikle çocuklar için kukla gösterileri düzenleniyor.

Denizlide-Folklorik-Bez-Bebek-Muzesi-3

Denizlide-Folklorik-Bez-Bebek-Muzesi-4

Hem Türk folklorunu tanıtan bebekler var hem de dünya folklorunu tanıtan bebekler var. Oyunlar ve oyuncaklar bir milletin tarihinin en önemli kanıtıdır. Bu sebeple sahip çıkmalıyız ve sahip çıkanlara destek vermeliyiz.

Zeynep Karaaslan, röportajında oyuncak olgusunun çocuklar üzerinde yarattığı etkilere dikkat çekiyor. Karaaslan, “Çocukların ruhsal ve fiziksel gelişmelerinde oyuncağın önemi çok büyük. Günümüz oyuncakları çocuklarımızın yaratıcılığı yok ediyor. Çoğu oyuncak günümüzde şiddet içiriyor. Çocuklarımız oynadıkları oyuncakların adeta oyuncağı oluyor. Burada sergilenen oyuncakların tamamı katı atıklardan yapıldı. Burada el emeğiyle yapılmış bez bebekler yer alıyor. Nasrettin Hocalar, Keloğlanlar daha niceleri… Türk folklorunu tanıtan bebekler var ve burada kurslarda düzenliyoruz. Hem Denizlililer, hem çocuklarımız hem de dışarıdan gelen bir turistler buraya hayran kalacak. Böyle bir müze Türkiye’de ilk. Bu müze benim bir hayalimdi. Ve hayalim gerçek oldu.” diyerek göz bebeğinden bir çocuğun hayalini anlatan pırıldayan bakışlarla anlatıyor, Bez Bebek Müzesini.

Denizlide-Folklorik-Bez-Bebek-Muzesi-5

Oraya annelerimiz, biraz daha geriye gidersek anneannelerimiz babaannelerimizle gidecek olursak söyleyecekleri kulaklarımızda yankılanır gibi “Bundan bende vardı .” Çocukluk hatıraları belki de anlatılmamış hikayelerden geçmişle günümüz arasında geleneksel bir köprü kurarak anlatır. Oyuncak tarihi dünya tarihidir de ondan. Oyuncaklardan oyunlardan asla vazgeçmeyin kim bilir belki o bebeklerden biri hayatınızdan farklı bir kesiti size anlatır.

Denizlide-Folklorik-Bez-Bebek-Muzesi-6

Yolunuz bir gün Denizli’ye düşerse muhakkak uğramanız gereken tematik bir ‘Bez Bebek Müzesi’

Denizlide-Folklorik-Bez-Bebek-Muzesi-7

Denizlide-Folklorik-Bez-Bebek-Muzesi-8

Denizlide-Folklorik-Bez-Bebek-Muzesi-9

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.