Denizli’nin Saklı Cennetleri: Hierapolis Antik Kenti

Karia(Karya) Bölgesi’nin sınırlarında yer alan Laodikeia ve Tripolis Antik Kentleri’ne komşu olan Frigya şehri Hierapolis’e konuk oluyoruz. “Beyaz Kale” olarak adlandırılan Pamukkale Travertenlerinin başucuna kurulan bu şehir, Denizli’nin hem doğa hem kültürel mirasları arasında yer almaktadır.

Antik coğrafyacılar Strabon ile Ptolemaios’a göre; Pergamon(Bergama) Kralı II. Eumenes tarafından MÖ 2. yüzyılda kurulduğu düşünülmektedir. Efsanevi Pergamon Kralı Telephos’un karısı Amazonlar Kraliçesi Hiera’dan dolayı bu ismi aldığı rivayet edilen şehir aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer almaktadır.

 

Denizli ilinin 20 km. kuzeyinde bulunan antik kent tarih kaynaklarında “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılmaktadır. Bu adlandırma şehrin içinde önemli dini merkezlerin ve tapınakların varlığından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca şehrin Hellenistik Dönem’den önce Ana Tanrıça kültürüyle yönetildiği de bilinmektedir.

Roma İmparatoru Neron döneminde büyük bir depremle zarar gören şehir yine bu dönemde tamamen yenilenmiştir. Birçok yıkıcı depremler atlatan kent, Hellenistik özelliğini kaybedip, Roma Dönemi yenilenmeleriyle tipik bir Roma kenti görünümüne sahip olmuştur.

MS 4. yüzyıl civarlarında Hıristiyanlığın kutsal merkezi olması(metropolis), İsa Peygamberin havarilerinden Filipus’un burada öldürülmesine dayandırılmaktadır. Bizans İmparatorluğu döneminde bu hükümdarlık altına giren Hierapolis Antik Kenti Piskoposluk merkezi de olmuştur.

Kuzey Nekropolis(toplu mezarların bulunduğu alan) ve Güney Frontinus Kapısı arasında yer alan Hierapolis’te; Agora, Frontinus Caddes, , Kuzey ve Güney Bizans Kapıları, Gymnasium, Tritonlu Çeşme Binası, Apollon Tapınağı, Su Kanalları, Nekropol Alanı, Katedral ve Roma Hamamı kalıntıları bulunmaktadır.

Hierapolis Antik Kenti’ne Denizli Otogarı’ndan Pamukkale Ören Yeri dolmuşlarına binerek ya da şehir içi otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Müze kartla giriş yapabileceğiniz Hierapolis’te hem şehir kalıntılarını hem de Hierapolis Antik Şehir Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Fotoğraflar: Emre Keskin, instagram: emrekskn

 

Okumadan geçmeyin:

Denizli’nin Saklı Cennetleri: Pamukkale Travertenleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.