Denizli’nin Saklı Cennetleri: Pamukkale Travertenleri

Ege’nin samimi ve bir o kadar da sıcak şehri Denizli’ye konuk oluyoruz. Menderes Irmağı Havza’sında yer alan bu kent tarihinin yanı sıra içinde barındırdığı kültürel zenginlikleriyle de biliniyor.

Tarihi milattan önce 200’lere dayanan şehir, dönemin Suriye Kralı Antiokhos tarafından kurulmuş. Germiyanoğulları, Tavas Beyliği ve İnançoğulları gibi Anadolu beyliklerine ev sahipliği yapan şehir sizleri kendine has dokusuyla Ege’nin tekstil ve dokuma merkezine bekliyor.

Denizli, Pamukkale Travertenleri, Hierapolis ve Laodikya antik kentlerine ev sahipliği yapmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti her yıl binlerce turisti karşılamaktadır.

Denizli’ye 20 km. uzaklıkta bulunan Pamukkale’ye şehir merkezinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tahmini 2300 yıldır şifa kaynağı olan Travertenler (çok yönlü nedenlerle çökelme oluşan kayalar) termal suların 240-300 metre yol kat etmesiyle meydana gelmiştir. Pamukkale’ye bu doğal beyaz görünümünü veren de bu termal suyun içinde bulunan birbirinden şifalı ve faydalı minarelerin oksijenle bir araya gelmesi ve çökelmesi.

Termal suların 35-100 derece arasında değiştiği ve bu suların yaklaşık olarak 17 kaynaktan dağıldığı biliniyor. Oksijenle bir araya gelen minerallerin çökelmesi ve tortunun sertleşmesiyle günümüzdeki Pamukkale Travertenleri oluşuyor.

14 bin yıl öncesine dayanan bu şifalı su kaynağı yamacına kurulmuş Hierapolis Antik Kenti’ne de ev sahipliği yapıyor. Ayakkabıyla girişin yasak olduğu travertenlere müze kart ile giriş ücretsiz, eğer müze kartınız yoksa 35 TL gibi bir ücretle hem Pamukkale Travertenlerini hem de Hierapolis Antik Kenti ve müzesini gezebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda Hierapolis Antik Kenti’nde görüşmek üzere…

Fotoğraflar: Emre Keskin, instagram: emrekskn

 

Okumadan geçmeyin:

Kendini Keşfeden Saraylar: Avrupa Kütüphaneleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.