Derin Bakışlar ‘Şarbat Gula’

Yeşil iri gözleri ve derin bakışlarıyla onu tanımayan yoktur.

1985 yılında National Geographic fotoğrafçısı Steve McCurry tarafından fotoğrafı çekilen, ardından dergiye kapak olan, hepimizin bir yerlerde gözüne ilişen 1972 doğumlu Peştun kökenli Afgan kız ‘Şarbat Gula’ derin bakışlarıyla dünyaya adını duyurmayı başarmıştır.

O da çileli toprakların ceremesini çekenlerden.  Sovyet – Afgan savaşı sırasında öksüz kaldı. Meşhur fotoğraf 1984 yılında Pakistan’da bulunduğu mülteci kampında çekildi, o sıralarda kampta bulunan okulda öğrenciydi. National Geographic 1985 Haziran sayısında yayımlandı. Etkileyici bakışları ile savaşın ve mültecilerin tüm dünyaya yayılan simgesi haline geldi.

Akabinde, Afganistan coğrafyasının zorluğu nedeniyle yaklaşık on beş yıl kadar Şarbat Gula’nın izine ulaşılamadı, kimliği belirlenemedi.

Meşhur Afgan kızının izine ancak 2001’de Taliban rejiminin yıkılmasından sonra ulaşılabildi.

2002 yılında, yeni bir girişimle bir National Geographic ekibi ona ulaşabilmek için Afganistan’a gitti.

Bu girişim başarıya ulaştı ve fotoğrafçı Steve McCurry,  Gula’nın Pakistan’da bulunan mülteci kamplarını gezerken, Gula’nın erkek kardeşini tanıyan biri ile karşılaştı.

Ekip Gula’nın, 1992’de mülteci kampından ayrılarak ülkesine döndüğünü öğrendiler ve sonunda ona Afganistan’ın ücra bölgelerinden birisinde zor şartlar altında yaşamını sürdürürken ulaştılar. Fotoğrafın üzerinde yapılan teknolojik çalışmalar sonucu Şarbat Gula’nın fotoğraftaki kız olduğunu anladılar. Gula, kampta fotoğrafının çekildiği günü tüm canlılığıyla anımsıyordu. Seksenli yılların sonunda evlenmiş ve artık üç çocuk annesiydi.

Sharbat Gula, Peshawar, Pakistan, 2002"Sharbat Gula, 2002. Originally photographed as a young girl at a refugee camp in Pakistan in 1984. Her picture came to represent the three million Afghan refugees around the world. Seventeen years later, the photographer went back with a team to locate and identify the girl in the photo."- George Eastman HouseAfghan Girl: Found, National Geographic, April 200217 years after she started out from the cover of National Geographic, a former Afghan refugee comes face to face with the world once more. National Geographic, Cathy Newman (2002). Special Report: A Lif Revealed. National Geographic (201 (4))

2002 yılında National Geographic’e bir kez daha kapak olmuştur. Genç yaşına rağmen yüzündeki yıpranmışlık yaşadığı zor hayatı göz önüne sermektedir, ancak bir gerçek var ki bakışlarındaki derinlik on beş yıl sonra tekrar dünyayı etkilemiştir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.