Derya Davulcu

Adım Derya Davulcu, 1986 Trabzon doğumluyum. Trabzon Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (Resim-İş Öğretmenliği/ Grafik Ana Sanat Dalı)’ndan mezun oldum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans yaptım.  2011’de “Azerbaycan Resim Eğitiminin Gelişmesinde Azerbaycan Azim Azimzade Devlet Ressamlık Mektebinin Önemi.” başlığında sunduğum tezimin ardından doktora alanındaki çalışmalarıma devam etmekteyim.
Yurt içinde yirmi bir (on bir birincilik, dört ikincilik, üç üçüncülük, üç mansiyon), yurt dışında yedi ( üç birincilik, iki ikincilik, iki üçüncülük) güzel sanatlar resim ve grafik tasarım alanında ödülüm bulunmaktadır. Sanatın başlı başına hassasiyet olduğu düşüncesinin paralelinde, sanatın beslediği konular, duyumsattığı hisler, aktarımındaki bütünsellik ve tasarımdaki akıcılığın; seyredene düşünsel bir yol çizmesi gerektiği düşüncesinden yola çıkarak, tasarımlarımı gerçekleştirmekteyim. Çünkü duyu organlarımız dış dünya ile aramızdaki tek bağlantı. Bu demektir ki içerideki varlık yani ben, dışımdaki dünyaya bir kaç sinir ağıyla bağlanmış vaziyetteyim. Yaptığım resimlerde dış gerçekliği betimlemekten olabildiğince uzak ve mesaj vermek asla ana amacım değildir. Çünkü ben usta bir karikatürcü değilim. Azizler gibi mistik bir yanım olduğunu hissederim hep, buda ruhsal yolculuğumun peşinde gitmemin tetikleyicisi sanırım. Hiçbir zaman oluşturduğum bir taslağa hayata geçirirken bağlı kalamadım çünkü sürekli bir şeyleri değiştirmeden kendimi alamıyorum ve hala bir şeyler eksik ve eksik benim gözümde. Son iki yıldır çizdiğim çalışmaların bir kısmını defter, çanta, yastık vb. tasarım ürünlerine dönüştürüyorum.
Ortaya koyduğum bir çalışmada; bu bir illüstrasyon, yağlıboya/akrilik bir tablo, bir suluboya olabilir, mutlaka bir davası kendi içinde bir kavgası olması gerektiğine inanırım, elimin altındaki eseri sanat için miyim toplum için miyim sorusuyla karşı karşıya bırakmam çünkü bence bir eser sürekli kavga etmeli ve çırpınmalı hayatta kalıp ölmemek için. Çalışmalarımı kendi atölyemde freelance olarak sürdürmekteyim. Beraberinde, Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizi projesinde Sanat/ Dekor tasarımcı ressam olarak çalışmaktayım.

DERYA DAVULCU’YA AİT ÇALIŞMALAR

çanta-min

d1-min
dali-min
DSC_0261-min
DSC_0272-min (1)
frida-min
galata-min
gölge-min
ikilem-min
scanmmmmkjj3-min
scanmmmmkjj4-min
semazen-min
taş-min
turuncu-min
yastık-min

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.