Dev Heykellerle Baharın Gelişi Kutlanıyor (Las Fallas Festivali)

İspanya’da her yıl baharın gelişini kutlamak amacıyla devasa heykellerin yapıldığı Las Fallas Festivali için hazırlıklar sürüyor.

Valencia şehrinde her yıl 15-19 Mart tarihleri arasında kutlanan festival Las Fallas için bu yıl da hazırlıklar devam ediyor. Aralarında ressam ve mimarların da bulunduğu Fallas adlı grup; ahşap, tahta, kağıt ve plastik gibi malzemeler kullanarak dev heykeller hazırlıyor. Baharın gelişinin kutlandığı festivalde heykeller ateşe veriliyor.

Valencia’nın farklı bölgelerine yerleştirilen heykeller ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görürken festivale her yıl milyonlarca kişi katılıyor. Festivalin doğuş hikayesi ise San Jose adlı marangoza dayanıyor. Marangozun atölyesinin ve oyuncaklarının yanmasıyla bir simge haline gelen festival düzenli olarak mart ayında gerçekleştiriliyor. Jose’yi anmak isteyenler yaptıkları dev heykelleri ateşe vererek görsel bir şölen ve anma töreni hazırlıyor.

Heykellerin yakılmasının bir diğer anlamı ise Valencialılar’ın inançları. Valencialılar, heykellerin yakılmasıyla kötülüklerden kurtulacaklarına ve baharın gelişiyle küllerinden yeniden güzelliklerin doğacağına inanıyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.