Devlet Tiyatroları ‘Oyun Yazarlığı’ Projesini Başlatıyor

Yerli yazarların yetiştirilmesine destek olmak amacıyla Devlet Tiyatroları yeni bir projeye imza atıyor.

İzmir Devlet Tiyatrosu ev sahipliğinde, Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık-Dramaturgi Ana Sanat Dalı’nın katkılarıyla 17, 18 ve 19 Şubat tarihlerinde Devlet Tiyatroları farklı bir çalışmayı başlatıyor.

Proje, yerli yazarların yetiştirilmesinin yanı sıra Türk yazarların yabancı ülkelerde tanıtılmasını ve Türkiye’de yazı alanında oluşan çoraklaşmanın önüne geçmeyi amaçlıyor. Proje için pilot okul seçilen Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro Bölümü ile ilişki kurulması ve projeyle ilgili neler yapılabileceğinin öğretim üyeleriyle değerlendirilmesi planlanıyor.

Özellikle son sınıf öğrencilerinin tiyatro yazımına eğilmesini sağlama amacıyla geçmişteki tezlerin incelenmesi şimdiki tezlerin de yeniden düzenlenmesi düşünülüyor. Çok sayıda dramaturg, yönetmen ve öğretim görevlisinin katılacağı projede DT bünyesinde de yazarlık atölyeleri kurularak tiyatro oyuncularıyla ortak bir proje oluşturulması ve sahnelenmesi görüşülen konular arasında yer alıyor.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.