Devlet Tiyatroları’ndan Kadın Sanatçılar İçin Pozitif Ayrımcılık

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğünce kadın yazar ve yönetmenleri teşvik amacıyla başlatılan proje kapsamında sahneler, kadınların yazıp yönettiği oyunlara açıldı.

DT’nin yurt genelindeki sahnelerinde izleyiciyle buluşan oyunlarında farklı konular ele alınıyor. Oyunlarla şiddet, göç, savaş mağduriyeti başta olmak üzere kadınların maruz kaldığı birçok sorunun sahneye taşındığına işaret eden DT genel müdürü Mustafa Kurt:

“Kadınlar konusunda, kadına şiddet konusunda toplumsal bir duyarlılık var. Savaş mağduru kadınlar konusunda da bir duyarlılık var. Bu duyarlılıkları artıralım, bunu gündeme getirelim istedik. Kadına dair her konunun işlendiği bir repertuvar yapıldı. Bunu önemsedik ve devlet tiyatrosuna dahil ettik ve çok da güzel oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk kadınını daha çok oyun yazmak ve sahnelemek konusunda yüreklendirmenin kendileri için büyük önem taşıdığına işaret eden Kurt:

“Kadın yazarlarımızın eserlerini ilk ve son defa oynamadık. Ama lütfen bir daha oyun yazın, bununla kalmasın, bu bir anı olmasın, ikinci, üçüncü oyununuzu yazın.” ifadelerini kullandı.

Kurt, oyunların 2019-2020 sanat sezonunda da izleyiciyle buluşmaya devam edeceğini belirterek, desteklerini devam ettireceklerini belirtti.

Aslında bu tür uygulamaların zaten olması gereken uygulamalar olduğunun hepimiz farkındayız. Buradaki asıl amacımız olağan olması gerekenin olağan hale gelmesi için el uzatmak…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.