Devrimin Ardından Bir Çocuğun Var Olma Mücadelesi / Persepolis

persepolis-film

Persepolis Marjane Satrapi’nin çizgi roman tarzında yazmış olduğu, dokuz yaşındaki bir kız çocuğunun gözünden İran Devrimi ve etkilerini anlattığı bir eserdir. Otobiyografik nitelik taşıyan bu eser, aynı isimle sinemaya uyarlanmıştır. Siyah beyaz olmasıyla etkileyiciliğini arttıran bu yapım pek çok didaktik nitelik taşımakla birlikte, bir kız çocuğunun yetişkin bir kadına dönüşme serüvenini de bizimle paylaşarak, gerçek hayattan kesitler sunmaktadır.

persepolis-film

Eser, 1979 yılındaki devrim ile İran’ın monarşiden şeriat cumhuriyetine geçiş sürecini bir kız çocuğunun gözünden anlatarak izleyiciye döneme dair önemli detay bilgiler verirken; değişen yasaların erkek ve kadın eşitliği açısından derin bir uçurum yaratması, Satrapi tarafından keskin biçimde eleştirilir.

Bir çocuğun genç bir kadına dönüşme sürecindeki sancılı var olma mücadelesi, küçük yaşta devrimin etkileri yüzünden ailesinin isteğiyle ülkeden ayrılmasıyla hissettiği suçluluk duygusu ve vatan sevgisiyle birleşir ve Satrapi bizlere son derece çarpıcı bir mesajı kendi yaşamı üzerinden vermiş olur.

Şah devriminin ardından ülkeye nihayet demokratik bir yönetim geleceği için sevinen İranlılar, korkunç günlerin ne kadar yakın olduğunu görememişlerdir. Yönetimi ele geçiren Mollalar ile birlikte İran’ı karanlık günler beklemektedir. Buna karşılık Marjane özgür ruhlu ve kabına sığmayan bir kızdır. Belki de bu yüzden, devrimi onun gözünden izlemek bizler için bu kadar etkileyicidir.

Günümüz dünyasından da kesitler taşıyan bu politik animasyon, hem tarihi öğrenmek isteyenler hem de animasyon severler için güzel bir seçenek olabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.