Devrimin Ayak Sesleri : Latin Müziği ve 10 Efsanesi

Sinemasından, mutfağına kendine özgü ruhunu yansıtan Latin Amerika’nın dünyaya en güzel katkısı hiç kuşkusuz o sıcak müziğidir. 16.yy’da İspanya’da doğan bu müzik türü kendini yenileyen yapısıyla özgün bir ruha bürünmüştür. İspanyol, Portekiz, Orta Amerika müziğinden beslenerek şu anki haline kavuşan Latin müziği sentez müziğin en nadide örneklerindendir. Bu müziğe can veren ve  insan ruhunu müzikle doyurmaya ant içmiş Latin Amerika efsanelerini sizin için bir araya getirdik.

Celia Cruz

2003 yılında kanser sebebiyle yaşamına veda eden Celia Cruz “La Guarachera de Cuba” yani Küba Salsa Kraliçesi olarak bilinir. Havana, Küba’da doğan Cruz, kariyerinin çoğunu Amerika’da sürdürmüştür. 20.yy’ın en başarılı Kübalı sanatçısı ilan edilen Cruz sanat yaşamına 23 altın plak, dört Latin Grammy ve üç de Grammy sığdırmıştır.

celia-cruz

Selena Quintanilla Perez

Kısaca Selana adıyla bilinen sanatçı 90’lı yılların en iyi Latin sanatçısı olarak kabul edilmektedir. Kendisine “Tejano’nun Kraliçesi”  ve “Meksika’nın Madonna’sı” denilmiştir. Hayranı olduğu kulübün başkanı tarafından öldürülen Selana, hayatını anlatan filmlerle ve müzikallerle yaşatılmaktadır. Dünya çapında 90 milyonun üzerinde albümü satılmıştır.

selena-perezTito Puente

Harlem doğumlu Porto Riko kökenli Puente hiç kuşkusuz Latin müziğinin efsane isimlerinden biridir. 50 yıllık müzik yaşamına altı Grammy ödülü sığdırmış ve Mambo Diablo’yla En İyi Latin Performansı ödülüne layık görülmüştür.

tito-puente

Ramón “Raymond” Luis Ayala Rodríguez

Daddy Yankee olarak da bilinen Porto Rikolu sanatçı Reggaeton müziğinin en önemli temsilcilerinden birisidir. Kendine ait tarzıyla Hip-Hop ve Reggae müziğini Latin müziğiyle harmanlayan sanatçı bir Grammy ödülünün de sahibidir. Yankee son dönemlerin en başarılı Latin yıldızları arasındadır.

ramon

Gloria Estefan

1957 Havana, Küba doğumlu olan sanatçı Latin şarkıların leydisi olarak adlandırılır. Latin müzik ikonlarından biri olan Estefan, tüm dünyada 70 milyondan fazla albüm satmış ve beş Grammy ödülü kazanmıştır. Müzik dünyası haricinde siyasal kimliği ile de çokça konuşulmaktadır.

gloria-estefan

Shakira

Lübnan asıllı Kolombiyalı sanatçı Shakira için söylenecek pek fazla söz yok gibi. Harmanladığı Orta Doğu ve Latin ezgileriyle yeni nesil Latin sanatçılarının en başında gelmekte. Günümüzde daha çok uluslararası müziğe yönelen Shakira 70 milyondan fazla albüm satışıyla Latin efsaneleri arasına girmiştir. İki kez Grammy, sekiz kez Latin Grammy ve on dört kez Billboard Latin Müzik Ödülü kazanmıştır.

shakira

Los Tigres del Norte

1960’larda doğan efsanevi grup Meksika müzik türü Norteño’nun en başarılı temsilcilerinden biri olarak kabul edilmektedir. 32 milyondan fazla albüm satışıyla Latin dünyanın  ustaları olarak görülen Los Tigres del Norte sadece müzik yaşamında değil hit olan parçalarıyla beyaz perdeye aktarılan filmleriyle de isimlerinden söz ettirmişlerdir.

los-tigres-del-norte

Carlos Santana

Meksikalı gitarist ve söz yazarı olan sanatçı ülkesinin yetiştirdiği diğer bir efsanedir. 2000 yılında rock müzik altyapısıyla Latin müziğini birleştiren Santana, kazandığı Grammy Ödülü sayısıyla Michael Jackson’a ait ödül rekorunu kırmıştır. Aldığı on Grammy ve üç Latin Grammy Ödülü’nün yanı sıra, Rolling Stone Dergisi tarafından hazırlanan “Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi” anketinde 15. sırada yer almaktadır.

carlos-santana

Juan Luis Guerra

Dominik’in en ünlü sanatçılarından olan Guerra ayrıca söz yazarı ve gitaristtir. ABD’de aldığı eğitimden sonra ülkesine dönerek ilk albümünü çıkaran sanatçı, yaptığı 11 albümle birlikte bugünkü ününe kavuşmuştur.  “La Llave de Mi Corazon” albümüyle beş Latin Grammy Ödülü kazanmıştır.

juan-luis-guerra

Buena Vista Social Club (BVSC)

Küba’da 1940’lı yıllarda bir müzik ve dans kulübü olan Buena Vista Social Club, 50 yıl aradan sonra bir müzik grubu olarak ortaya çıktı. Kübalı müzisyen Juan de Marcos’un bu derneğin popüler olduğu dönemlerdeki müzisyenlerle birlikte çalışma fikriyle ortaya çıkan BVSC yaşadığımız dönemin en değerli Latin müzik dağarcığını oluşturuyor.

bvsc

 

1 Yorum

  1. Avatar

    Kayra

    02 Mart 2020 en 22:53

    Thalia’yı nasıl olur da unutursunuz erkek sanatcılardan julio iglesias bile gecmemiş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.