DAĞ GORİLLERİNİN ANNESİ: DIAN FOSSEY

Dian Fossey hayatını Afrika ve dağ gorillerine adamış bir antropolog. Yaklaşık 18 yıl boyunca araştırmaları için Ruanda’nın dağlarında yaşamaya başlayan Fossey, yarattığı bilinç ve müdahale ettiği birçok yasadışı hayvan ticareti ve avcılığa karşı gelerek, dağ gorillerinin neslinin tükenmesine engel olmuş.

Çoğu yerli tarafından “gelenek dışı, düzen bozucu” bulunan Fossey, her konuda sabote edilmiştir. Sadece yerliler değil, kaçak avcılık ve hayvan ticareti yapan çeteler tarafından da her zaman engellenmiş, engellenmenin de ötesinde hayatıyla tehdit edilmiştir. Hiçbir şekilde tehditlere boyun eğmeyen Fossey, bir sabah arkadaşları tarafından ölü bulunmuştur. Dağ gorilleri için hayatını verdiği bu yerde, ömrünü adadığı gorillerin yanında… Ve goril arkadaşları için inşa ettirdiği mezarlığa gömülmüştür. En acısı da birçok adli sürece rağmen katilleri hala bulunamamıştır.

Neyse ki Dian’dan bize kalan tek şey mücadeleci ruhu ve ekolojik sisteme kattığı büyük denge değil. Dian Fossey’in tüm bu çalışmalarını “Dağ Gorili” ismiyle 1973’te seyirciyle buluşturduğu bir belgeseli var.

Ayrıca ölümünden 3 yıl sonra, anısına çekilmiş, tüm araştırmalarını ve hayvan tüccarlarına karşı gelişini anlatan bir sinema filmi var: “Sisteki Goriller”

“Tüm hayatın değerini anladığında, geçmişe odaklanmak yerine geleceğin korunması için daha fazla çabalayacaksın.”
-Dian Fossey

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.