fbpx

Dışlanmışın, Hor Görülmüşün ve Çirkinin Sanatçısı – Witkin

Çirkinin, dışlanmışın ve ölünün fotoğrafçısıdır Joel Peter Witkin. Amerikalı sanatçı Witkin, toplumun kenara ittiği bireyleri görünür hale getirmek için fotoğraf çalışmaları yapıyor. Toplumsal ahlak anlayışına karşı çıkan sanatçı, eserlerini üretirken rahatsız edici bir üslubu tercih eder. Bu üslubu oluştururken; Rönesanas ve Barok resimlerinden faydalanır.

Joel-Peter -Witkin

Witkin çalışmalarında; transseksüeller, hermafroditler, cüceler, vücudunun bir bölümü deforme olanlar, birçok cinsel uzva sahip olanlar, ölüler yer alır. Ölen kişilerin yakınları ile anlaşarak, ölünün vücut parçalarını kesip kompozisyonlar oluşturur. Hatta sanatçı modellerini bulabilme adına, gazetelere ilan verir.

Joel-Peter -Witkin

Cüceler, vücut bozuklukları olanlar, devler, kamburlar, transseksüeller, sakallı ve çok kıllı kadınlar, kuyruklu, boynuzlu, kanatlı, dört memeli kadınlar, doğumdan dolayı sakat kalmışlar, kolu, bacağı, burnu, kulağı, memesi kopmuş herkes. Aşırı derecede büyük her türlü organı olan herkes. Her tarzda garip ve değişik görünümü olanlar. Ölüler, ölü doğmuş her türlü canlı biçimleri. Hermafroditler, İsa’nın bedeninin duruşundaki arızaları alan herkes. Aşağıdaki telefon ile temasa geçsin.

Joel-Peter -Witkin

Sanatçı, çıplaklığın ötesinde toplumsal normlara karşı çıkıp dramatik ve rahatsız edici etkiler yaratır.

Joel-Peter -WitkinJoel-Peter -Witkin

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.