DOCUMENTARIST 8. İstanbul Belgesel Günleri Başlıyor

Dünyanın farklı ülkelerinden 90’a yakın filmi sanatseverlerle buluşturacak “Documentarist 8. İstanbul Belgesel Günleri” 13 Haziran’da başlayacak!

Documentarist, sekizinci senesinde yine herhangi bir devlet ya da başka “majör” fon olmadan, sadece ekipten ve seyirciden gelecek/gelen destek ve fedakârlıklarla düzenleniyor.

Bu yıl Anadolu Yakası’na da taşınan festivalin gösterim ve etkinlik mekanları, SES Tiyatrosu, SALT Beyoğlu, Aynalıgeçit Etkinlik Mekanı, Fransız Kültür Merkezi, Şişli Kent Kültür Merkezi ve TAK Tasarım Atölyesi olacak.

Festivalin bu yılki onur konuğu olan İsveçli belgesel yönetmeni Stefan Jarl’ın filmografisinde bulunan 8 film de ilk kez Türk seyirciyle buluşacak. Çekimleri süren yeni belgeseli nedeniyle Türkiye’ye gelemeyen Jarl, festival katılımcılarına internet üzerinden “Karanlık Dehlizlere Işık Tutmak” başlıklı sinema dersi verecek.

İster hassas meselelere sinemasal bir “analiz” yöntemi olarak görün, ister bilinmezin dünyasına ikinci bir yolculuk; belgeseller çarpık globalleşen dünyamızı anlamanın en mühim yollarından biri aslında. Vietnam’da bir fabrikada çalışan çocuğun New York’ta bir reklam ajansı CEO’suyla olan ilişkisi, akşam yemeğinde yediğiniz ızgara balığın küresel ısınmaya etkisi, evinizin jet hızıyla artan kirasının bir sonraki büyük direnişin çıkış noktası olma ihtimali gibi, uzaktan pek ilgili gibi görünmeyen konuların birbiriyle nasıl domino etkileşimi içerisinde olduğu ana akım televizyon kanallarında ya da filmlerde gösterilmiyor. Belgeseller, özellikle bağımsız olanları, işte bu yüzden ağır bir sorumluluk yükleniyorlar sırtlarına.

Festival, 18 Haziran’da Robert Flaherty’nin 1926 yılına ait “Moana” filminin seslendirilmiş versiyonunun gösterimiyle sona erecek.

Gelin izleyin. Bir derdi dert edinin, bir soru da siz sorun.

Daha detaylı bilgi için www.documentarist.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak:

http://www.ntv.com.tr/

http://www.zeroistanbul.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.