Doğa, Tarih ve İnanç Vadisi: Ihlara

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesine bağlı Ihlara Vadisi, Hasan Dağı volkanından çıkan lavlarla şekillenmiş; tüm bu şekilleri ortasından geçen Melendiz çayı ile canlandırmış; biraz gizemli ama daha çok görkemli bir doğa harikasıdır. Bir yere Güzelyurt denecekse, orası herhalde burasıdır diye düşünerek kendinizi vadinin sırlarına bırakabilirsiniz. İşte size doğa, tarih ve inanç vadisi!

ihlara-2

“Güzel atlar ülkesi” demek olan Kapadokya’nın anlamı ile ilişkili biçimde Ihlara,“açık alan at çiftliği” manasındaki “harala” kelimesinden türemiş. Dünyada içinde insan yaşayan en büyük kanyon olduğu söylenen Ihlara, gerçekten de bir zamanlar en güzel atların yetiştiği büyük bir çiftlikmiş.

Kapadokya hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz. : www.kapadokyadayim.com

ihlara-6

Onbinlerce insanın yaşadığı söylenen bu vadide, tüm gizemli yerlerde olduğu gibi tünellerin, kiliseleri birbirine bağlayan yapıların olduğu da anlatılmaktadır.

Uçsuz bucaksız bozkırın ortasında, hiç beklemediğiniz bir güzelliğin kapısını açar Ihlara. Vadinin içerisinde neler sakladığına inanamazsınız. Taş evler, kaya mezarları, kayalara oyulmuş kiliseler ve hatta Selçuklu dönemi camisi ve bütün bunları içinde saklayan eşsiz bitki örtüsü ile su kaynağı… İnsan bir vadiden başka ne bekler ki? Doğal güzellik, temiz hava, su ve tarih…

ihlara-3

Ihlara Vadisi’ne bugün beş farklı yerden giriş yapılabilmektedir: Ilısu, Ihlara (iki ayrı giriş), Belisırma, Selime kasabalarından.

ihlara-4

18 km’lik bir yolda, 120 metrelik derinlikte;  ister yanı başınızda suve çeşit çeşit kuş sesi ile doğa yürüyüşü yapıp, ciğerlerinizin büyükşehirlerdeki zayiatına nefes aldırabilir; isterseniz kayalara, kiliselere tırmanıp bu gizemli yerleri keşfetmenin heyecanını yaşayabilirsiniz.

ihlara-5

Yolda dinlenmek, bir çay içmek isterseniz, o da mümkün.

ihlara-8

Dünyanın en büyük inanç merkezlerinden birisi olan vadi, Hristiyanların kayalara oyduğu 100 kadar manastır ve kiliseye, aynı zamanda barınma ihtiyacına yönelik iskan mekanlarına ev sahipliği yapar. Bir manastır için en önemli özellik “gözlerden uzak olması” ise, Ihlara’dan daha uygun bir yer olmasa gerek. Bu yüzden de Hristiyanlar vadinin dik yamaçlarına kayalara oydukları bu mekanları yapmışlardır.

ihlara-7

Bu yapılardan 47 tanesi tescilli kültür varlığı: Eğritaş Kilisesi, Kokar Kilise, Ağaçaltı Kilisesi, Karanlıkkale Kilise ve Manastırı, Yılanlı Kilise, Sümbüllü Kilise, Pürenliseki Kilisesi, Kırkdamaltı Kilisesi bunlardan sadece birkaçı. Çoğunun eşsiz freskleri vardır.

ihlara-9

Söylendiğine göre Ihlara Vadisi kiliselerinin bir kısmı Doğu etkisinde kalmış ve Kapadokya’nın sanatına benzer resimler ortaya koymuş; bir kısmı ise Bizans etkisinde gelişmiş.Dolayısıyla vadideki kiliselerin tarihi 4. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar uzanıyor. Zaten Aksaray tarihi boyunca önemli bir dini merkez olmuş Hristiyanlar için.

ihlara-10

Tabii bir de, son dönem “kalemişleri” mevcut. Her yere zarar veren akım, buralara kadar uzanmış ne yazık ki. Dünyanın her yerinden gelerek aşkını ilan eden gençler, imzasını bırakan yaratıcı zeka buraya da uğramış.

ihlara-11

Bu güzel mekânın en büyük eksiği de zaten koruma. Bir doğa harikasını olan bu alanların korunması, bakımı hala söz konusu değil. Öyle ki bakanlığa bağlı olan parkın gece bekçisi bile yok. Olsa bile büyük ve korunaklı bir arazide koruma sağlamak çok güç olmalı. Buna karşın kendi kendine ayakta kalmaya devam eden bu doğal parklar, yoğun turist gruplarını ağırlamaya da devam ediyor.

ihlara-12

ihlara-14

Ihlara, özellikle sıcaktan bunalacağınız zamanlar için alternatif tatil planınız olmaya aday. Eşsiz güzelliği ile yüzyıllardır yaptığı gibi sessizce beklemeye devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.