Doğa Yürüyüşü Yapılacak En Güzel 5 Zirve

Genelde yüksek zirveler, devasa dağlar sadece profesyoneller tarafından keşfedilebilir gibi bir algı olsa da; doğada vakit geçirmeyi seven, sırtında çantası ile gerekli malzemeleri alıp yola koyulanlar da muhteşem zirvelere ulaşabilir. Ulaşılması kolay ve düşündüğünüzden çok daha muhteşem zirveler olduğunu hatırlamamız için “Adım Adım Seyahat” ( http://drummerlizard.com) Doğu Avrupa’nın En Güzel 5 Zirvesini derlemiş, bize de gitmek düşer…

Polonya, Kuzeybatı Zirvesi, Rysy Dağları

Rysy

Birçok kaynak Polonya’ya kadar gidip Karpat sıradağlarının en yükseği olan Tatra Dağları’nı görmeden olmaz diyor. Rysy dağları Polonya ve Slovakya arasında yer alır. Krakow yakınlarında yer alan Zakopane kasabasından ulaşımı da oldukça kolay.

Rysy dağının oldukça ünlü üç farklı zirvesi vardır. Polonya bölümünde yer alan kuzey batı zirvesi 2499 metre ile en yükseğidir. Rysy’nin bu harika zirvelerine hem Polonya’dan hem de Slovakya’dan ulaşmak mümkün. Her iki bölümden de zirveye tırmanmak için teknik malzemeye ve özel eğitime ihtiyaç duyulmamaktadır. Böylesine kolay bir zirve olduğu için yaz aylarında buraya birçok doğasever keyifli doğa yürüyüşleri yapmaya gelmektedir.

Tırmanışa başlamak için en uygun yer Polonya tarafındaki Oko göl evi veya Slovakya tarafında Strbske Pleso’dur. Patika boyunca yer alan kırmızı işaretleri ve diğer doğa yürüyüşü yapanları izleyerek Avrupa’nın zirvelerinden birine birkaç saat içinde kolayca ulaşabilirsiniz.

Romanya, Peleaga Zirvesi, Retezat Dağları

l

Retezat Milli Park’ı barındırdığı 80’den fazla göl ve yüzlerce farklı birbirinden güzel bitki örtüsü ile her sezon ziyaretçilerini büyülemektedir. Bükreş’ten tren veya araba ile ulaşmak yerine uluslararası havalimanına sahip Timisoara’dan ulaşmanın daha kolay olduğu söyleniyor. Peleaga Zirvesi 2509 metre yüksekliği ile çevrenin en yüksek noktası konumundadır. Zirveye ulaştığınızda sizi nefes kesen bir manzaranın beklediğinden emin olabilirsiniz.

Peleaga zirvesini ziyaret edenler genelde parkın en geniş gölü olan Bucura Gölü’nün kıyısında kamp yapmayı ve yürüyüşlerine buradan başlamayı tercih ediyorlar. Deneyimsiz bile olsanız Bucura’dan zirveye ulaşmanız, güzel yaz aylarında, en fazla 3 saat sürecektir. Eğer çok fazla mola vermeden, aceleci davranıp hızlı hızlı yürürseniz bir buçuk saatte zirveye ulaşmanın mümkün olduğunu yazan kaynaklar da mevcut. Benim tavsiyem yürüyüşe erken saatlerde başlayıp tüm yolun tadını çıkarmanız ve dönüş için de enerjinizi saklamanız olacaktır.

Çeşitli forumlarda Bucura Göl’ünde kamp yapanların doğa yürüyüşüne başlamadan önce Salvamont’da bulunan arama – kurtarma ofisinden hava durumunu öğrenmeleri yönünde tavsiyelerle karşılaştım. Peleaga zirvesi için en uygunu yaz aylarında ziyaret etmektir.

Hırvatistan, Veliki Risnjak Zirvesi, Risnjak Dağları

Hırvatistan’da yer alan Risnjak dağlarının en yüksek zirvelerinden birisi olsa da Veliki Risnjak zirvesi 1528 metre ile görece alçak sayılabilir. Doğaseverler Risnjak zirvesinde karşılaştıkları çok çeşitli floraya bayıldıklarını söylüyorlar.

Nerdeyse tüm sene boyunca ulaşılabilen bir zirve olması ve çevresinde çok sayıda rotanın zirveye ulaşması son derece büyük avantaj. Zirveye ulaşımın kolay olması deneyimi az doğaseverlerin de kolayca günübirlik yürüyüşlerle bu harika zirveyi keşfetmesine olanak sağlamaktadır.

En kolay ulaşım parkın batısında yer alan dört girişten birine araçla gelmektir. Bu girişler Vilje, Cajtige, Lazac ve Šegina’dır. Tüm patikalar işaretlenmiş ve patika dışına çıkmak yasaklanmıştır. Araçla giriş için 7$ civarı bir park ücreti ödeyip izin alınması gerekmektedir. Kondüsyonunuza ve başladığınız noktaya göre zirveye ulaşmanız birkaç saat sürebilir. Milli Park sınırlarında kamp yapılmasına izin verilmemekte. Konaklama için yakında bulunan dağ evlerini ve otelleri kullanabilirsiniz. Bölgede doğa yürüyüşünün yanında dağ bisikleti gezileri ve çeşitli canlıları gözlemlemek gibi aktiviteler olduğu da belirtilmektedir.

Bulgaristan, Musala Zirvesi, Rila Dağları

Musala

Musala zirvesine tırmanarak sadece Bulgaristan’ın en yüksek zirvesine değil aynı zamanda Balkan Yarımadası’nın da oldukça yüksek bir noktasına çıkmış olursunuz. Musala adı tahmin edeceğiniz üzere “Musalla” (Allah’a yakın) anlamındadır. Bu adı 2925 metre yüksekliğine borçlu olduğunu tahmin etmek hiç de zor olmasa gerek. Yüksek bir zirve olmasının yanında çevrede yer alan göller ve göz alabildiğine uzanan alandaki diğer zirveler ile muhteşem bir görüntü sunmaktadır.

Sofya’dan 70 kilometre mesafede yer alan Borovets Musala zirvesine çıkmak için başlangıç noktası olarak kullanılmaktadır. Buradan doğa yürüyüşü yapabileceğiniz iki ana rota bulunmaktadır. Hangi rotayı seçerseniz seçin Borovets’ten Musala zirvesine ulaşmanız 8 saatten fazla sürmeyeceği belirtiliyor. Bu kadar çok vakit harcamak istemeyenler ise Borovets’ten Jastrebec zirvesine teleferik ile ulaşıp 3 saat kazanabilir. Doğa yürüyüşünüz sırasında Musala’da yer alan üç dağ evinden birinde su içmek için duraklayabilirsiniz. Dağ evleri gece konaklamanıza da imkan vermektedir.

Slovakya, Chopok Zirvesi, Alçak Tatra

Brozovsky

Alçak Tatra (Low Tatras)’daki ikinci en yüksek zirve olmasının yanında aynı zamanda Slovakya’da en çok ziyaret edilen tepedir. Denizden 2024 metre yüksekte yer alan bu zirveye teleferikle kolayca ulaşabileceğiniz gibi çok daha eğlenceli olan doğa yürüyüşü yaparak ulaşmanız da mümkündür.

Chopok’a ulaşmak için Poprad şehrinden otobüs veya araba ile 50 kilometre mesafede yer alan Liptovsky Mikulas’a gitmeniz gerekiyor. Buradan Tatra Milli Parkı’ndaki birçok doğa yürüyüşü rotası için başlangıç noktası konumundaki Demanovska Dolina’ya ulaşabilirsiniz. İşaretli birçok farklı rotadan birini seçebileceğiniz gibi zirveye ulaşan en ünlü rota E8 Avrupa Yürüyüş Rotası’dır. Bu rota ana sırttan ilerler ve kırmızı ile işaretlenmiştir. Yürüyüşçü dostu Chopok zirvesini keşfettikten sonra eğer yeterli vaktiniz varsa biraz daha ilerleyip bölgenin en yüksek zirvesi olan Dumbier’e de ulaşabilirsiniz.

Milli Park sınırlarında kamp yapılmasına izin verilmemektedir. Yine de işaretli yollarda bulunan çok sayıda kulübede gecelemek mümkündür.

1 Yorum

  1. Avatar

    Mehmet duman

    05 Kasım 2018 en 20:31

    Allah senden razı olsun bu yazıyı bulmak için baya uğraştım en son siz yüzümü güldürdünüz allah da sizin yüzünüzü güldürsün inşallah böyle çalışmalarınızın devamı gelsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.