‘Doğal Roman’ Okuyucuyla Buluşuyor

Bulgar yazar Georgi Gospodinov’un kaleme aldığı ‘Doğal Roman’, Hasine Şen Karadeniz çevirisiyle Türkiye’deki okuyucuyla buluşuyor.

Bir romanda bahsedilmeyecek kadar doğal görülen; tuvaletler, sinekler, bitkilerin üreme biçimleri gibi günlük hayatın sıradan detaylarından bahseden Gospodinov, bir romana girmeyecek ne kadar yersiz ve önemsiz görülen detay varsa ‘Doğal Roman’ın odak noktasına alıyor. Ortaya ise oldukça muzip bir roman çıkıyor. Gospodinov, romanını şu sözlerle tarif ediyor: “Kendi hayatımızı anlatmanın imkansızlığı hakkında bir kitap”

Bir boşanmayla başlıyor hikaye: Bir yazar olan anlatıcı, karısından ayrılıyor ve eski hayatıyla birlikte görünüşe göre akılcı benliğini de geride bırakıyor. Kahraman dış dünyadan giderek koparken, okuyucu da onun iç dünyasının dolambaçlı dehlizlerine çekiliyor.

“…Bitkiler de, sinekler de, yeryüzündeki tüm diğer canlı varlıklar da insandan birkaç milyon yıl önce ortaya çıktı. Yoksa Tanrı insan için beşik ve çocuk odası mı hazırlıyordu sadece? İnsanı, kendisinden önce yaratılan bitki ve hayvanlara eğlence olsun diye, göz kulak olabilecekleri pelüş bir oyuncak, yürüyen bir kukla niyetine yaratmak daha adil (evrensel çapta bir adaletten bahsediyoruz) olmaz mıydı aslında? İnsan bilinci bu tür bir ihtimali düşünemeyecek kadar benmerkezcidir. Ama bu ihtimali burada, birkaç satırla, kâğıt üzerinde hesaba katabiliriz. Odada uçuşan sinek için, pencerenin yanındaki köşede duran kauçuk için biz mükemmel bir eğlenceyiz. Onlara hâkim olduğumuzu düşünüyoruz ama hâkim olan onlar, gerçek bu. Kendilerine ait bir Olimpos’un tepesinden anlamsız çırpınışlarımızı seyrediyorlar, bizden sıkıldıklarında da bizim algılayamadığımız sinyaller gönderip bizi kolayca yönlendiriyorlar.”

‘Doğal Roman’, Metis Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.