Doğanın Kırılgan Yüzü: Yaşamın Derinlikleri

“İnsanoğlu kâinat dediğimiz bütünün bir parçasıdır, zaman ve mekânla sınırlanmış bir parça… Kendi benliğimizi, düşüncelerimizi ve duygularımızı her şeyden soyutlanmış hissediyoruz ve buna bilincin yarattığı bir göz yanılsaması denebilir. Bu yanılsama bizi kişisel arzularımıza ve en yakınımızdaki birkaç kişiye olan bağlılığımıza hapseden bir cezaevi gibidir. Görevimiz, şefkat evrenimizi tüm canlıları ve bütün güzelliğiyle doğayı da kapsayacak şekilde genişleterek, kendimizi bu cezaevinden azat etmek olmalıdır. İnsanoğlu varlığını sürdürecekse yeni bir zihniyete ihtiyacı vardır.”

Albert Einstein

 

İspanyol sanatçı Daniel Beltrá doğanın korunması konusundaki büyük tutkusuyla birlikte insanoğluna bahşedilen doğayı tüm yalnızlığı ve kırılganlığıyla fotoğraflıyor. Çıkış noktası tahrip edilen ve gün be gün yok olmaya biraz daha yaklaşan toprak anayı; çölleri, okyanusları, denizleri ve ormanları biz insanoğluna biraz daha yakınlaştırmak istemesi. Asıl amacı “bakın ve görün, onu nasıl yok ettiğinizi bir de böyle izleyin.” diyebilmek.


Sanatçı, çekimleriyle ekosistemimizde var olan doğal kaynakların ve yaşam alanlarımızın geçiciliğine de vurgu yapıyor. Hava fotoğrafçılığı ile yakalanan bu pozlar insanoğluna büyük bir çerçevede doğanın güzelliğini ve yavaş yavaş tükenmekte olduğunun mesajını veriyor.

Beltrá son 20 yılda Brezilya’nın amazon ormanları, kuzey kutup alanı, güney okyanusları ve Patagonya buzul sahaları gibi dünyanın çeşitli yerlerini, neredeyse 7 kıtayı dolaşarak bu seriyi ortaya çıkardı. Doğanın karmaşıklığından ilham alan sanatçı bazen can sıkıcı bazen ise büyüleyici fotoğraflara imza atmış. Daniel Beltrá, çalışmalarının kusursuz doğanın ve evrenimizin takdir edilmesi amacıyla ortaya çıktığını ifade ediyor.

Yazıyı Victor Hugo’nun “Hepimizin bir annesi vardır: Toprak.” sözü ile bitirirken Beltrá’nın eşsiz fotoğraflarıyla sizi baş başa bırakıyoruz…

 

Okumadan geçmeyin:

Moskova’nın Galerileri Andıran Metro İstasyonları

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.