Doğanın Kucağından Sanata: Naturally

Doğanın rehber olduğu bir keşif yolculuğu aslında bu. İsveç ormanlarında geçen bir çocukluk, doğanın kucağından sıyrılıp şehirle büyüyen bir gençlik hikâyesinin başkahramanı Bertil Nilsson. Sanatçı, makineleşen insanoğlu dünyasından ve zorunlu koparıldığımız doğadan “insanoğlu ve doğa” birlikteliğini en güzel şekilde fotoğraflarına yansıtıyor. İsveç kökenli film yapımcısı ve fotoğrafçı olan Bertil Nilsson sirk dansçıları ile yaptığı çalışmaların ve doğaya yaptığı keşiflerin sonucunda böyle bir projeye hayat vermek istemiş.

Naturally(doğal olarak) ismini verdiği son projesinde dansçılar ve performans sanatçılarıyla çalışan Bertil Nilsson, ilham kaynağı olarak ise çocukluğunda iç içe büyüdüğü İsveç ormanlarını gösteriyor. Naturally projesiyle insan bedeni ve çıplaklığını doğayla buluşturan sanatçı; hem doğayı hem de insanoğlunun doğa üzerindeki yerini/rolünü sorguluyor. Erkek dansçıları çıplak bir şekilde fotoğraflayan sanatçı, bu bedenlerin özünde doğayı da yeniden keşfe çıkıyor.

“Belki çocukluğumla olan bağlantıdandır, yaptığım bu iş içimdeki macera aşkını büyük bir hazla tetekledi” diyor Nilsson. Aslında doğaya yeniden dönüşümüzü, doğanın insan bedeni içindeki serüvenini bizlere sunuyor. Yaptığı kompozisyonlarla doğal hayatı insan formuna karşı, insan bedenini de doğa yaşamına bir kontrast olarak kullanmış.

Doğanın kucağında bir keşif yolculuğu bu, doğayı özleyen ve onla birlikte yeniden yeşereceğe inananların hikâyesi… Doğa yalındır! diyor ve sizleri muhteşem Naturally serisiyle baş başa bırakıyoruz.

naturally-1

naturally-2

naturally-3

naturally-4

naturally-5

naturally-6

naturally-7

naturally-8

naturally-9

naturally-10

naturally-11

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.