Doğayla Baş Başa Kalabileceğiniz Trekking ve Kamp Alanları

BAFA GÖLÜ

bafa-golu-dogayla-basbasa- kalabileceginiz- trekking-ve-kamp-alanları

Didim’e 10 kilometre, Söke’ye 25 kilometre olan ‘Bafa‘ diğer adıyla ‘Çamiçi‘ olarak da bilinen Ege’nin en büyük gölü aynı zamanda en önemli kamp ve trekking alanlarından biridir. İçinde Hayalet Ada, İkiz Ada ve Menet Adası bulunan Bafa, 1989 yılında milli park ilan edilmiştir.

Gölün kuzey kısmı dağlık alana sahiptir ve tipik Akdeniz iklimi görülür. Türkiye’nin önemli kuş cennetlerinden biri olan Bafa, daha önce birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve günümüzde efsaneleriyle de kendinden söz ettirmiştir. Bafa Gölü, Prehistorik Döneme ait sayısız mağara ve içlerinde bulunan resimlerle ve mimari yapılarla tarihe yön vermiştir. Ayrıca o dönemlerde yaşayan keşişlere de bir sığınak olmuştur.

Antik yürüyüş yolları ve dağlık alanlarıyla kamp ve trekking’in adreslerinden biri olan Bafa Gölü tarihiyle ve doğasıyla, ressamlara, sporculara ve doğaseverlere ilham vermektedir.

SÜLÜKLÜ GÖL

suluklu-golu-dogayla-basbasa- kalabileceginiz- trekking-ve-kamp-alanları

İsmine aldanmayın belki de aradığınız yer tam olarak burası. Muhteşem bir tektonik göl ve etrafı yemyeşil ormanla kaplı.

Burası nerede mi?

Sülüklü Göl, Bolu ilinin Mudurnu ilçesinde Tavşansuyu Köyü içinde yer alır. Akyazı beldesine komşudur. Ulaşım da buradan sağlanır.

Araştırmalara göre bu göl, 1703  yılında bir tektonik hareket sonucu oluşmuştur. Bunun en büyük kanıtı, gölün içinden dışarı uzanan ağaçların olmasıdır. Ayrıca Sülüklü Göl’ün mevsimlere göre rengi turkuaz ya da yeşil olur.

Etrafında insan elinin değdiği bir şey olmayan bu eşsiz yerin isterseniz temiz havasını saatlerce içinize çekin, isterseniz de burada trekking ve kamp yapın. Ama yabani hayvan faktörünü unutmayın, güzel vakit geçirin.

IHLARA VADİSİ

ihlara-vadisi-dogayla-basbasa- kalabileceginiz- trekking-ve-kamp-alanları

Gerek doğası gerekse tarihi ile sizi maceraya sürükleyecek bir yer olan Ihlara Vadisi; Aksaray iline 40, Güzelyurt ilçesine 7 km mesafededir. Bu muhteşem atmosfere sahip 14 km uzunluğundaki vadi, akarsu aşındırmalarıyla oluşmuştur. Trekking  ve kamp yapmak için her imkana sahip olan Ihlara Vadisi hem ruhunuza hem de zengin şifalı su kaynaklarıyla bedeninize iyi gelecektir.

Doğasının görülmeye değer olduğu kadar, insan eliyle kayaya oyulmuş kilise ve mağaraları, aynı zamanda bu yapıların içindeki freskleri de görmenizi tavsiye ederim. Bu freskler okuma yazma bilmeyen insanlara İncil’deki ayetleri resim yolu ile anlatmak için yapılmış, Hıristiyanlığın önemli merkezlerinden biri olmuştur. Ihlara Vadisi tüm ilham vericiliğiyle sizi bekliyor.

ERİKLİ YAYLASI

erikli-yaylasi-dogayla-basbasa- kalabileceginiz- trekking-ve-kamp-alanları

Eğer kendinizi ağaçlar arasında kaybolmuş ve etrafında kuş, böcek ve su sesi duyabileceğiniz bir yerde hayal ettiyseniz ve bir yüzme molası vermek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Burası Erikli Yaylası ve şelaleleri ile de meşhur. Keşfe çıkacağınız zaman mutlaka yanınızda biri bulunmasını kesinlikle tavsiye ederiz. Doğa ile iç içe olup sevdiklerinizle beraber hem eğlenip hem de güzel vakit geçirebileceğiniz kamp ve trekking alanlarından biri..

ULA KANYONU

ula-kanyonu-dogayla-basbasa- kalabileceginiz- trekking-ve-kamp-alanları

Eğer yeryüzünde bir cennet olduğuna inanıyorsanız kendinize zaman ayırıp buraya gelmelisiniz. Torosların eteklerinde sırtını Sandraz Dağlarına yaslayan bu yer mükemmel doğası ile sizi gerçekten büyüleyecek. Doğanın uyandığı, gerçek yüzünü gösterdiği bahar mevsiminde ise hareketlenen, deliren şelalelerini kesinlikle görmelisiniz. Yürüyüşünüze ‘Geyik Kapısından’ başlayıp kızıl ağaçlar arasından devam edip yeşilin canlılığını görebilirsiniz. Huzur, dinginlik ve sessizlik belki de aradığınız her şey burada olabilir. Tanrının yaratılışta cömert davrandığı bu yer muhteşem olduğu kadar aynı zamanda da tehlikelidir. Mutlaka yanınızda birinin bulunmasını tavsiye ediyoruz.

Unutmayın belki de cennet görebileceğiniz bir yerdedir…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.