Doğu ve Batı Kültürleri Arasındaki 12 Fark

Çin doğumlu ve uzun yıllar Almanya’da yaşamış sanatçı Yang Liu tasarladığı görsellerle içinde yaşadığı toplumları tarif ediyor. Sanatçı, edindiği tecrübeler ve gözlemleriyle doğu ile batıda kültür ve yaşam tarzları arasındaki algı ve tercih farklarını sade bir dille anlatmış. Mavi kısımlar batı kültürlerini ve kırmızı kısımlar aynı konunun doğu kültürlerinde uygulanışını anlatıyor.

Türkiye, coğrafi konumu sebebiyle hem batı hem de doğu kültürlerini etkilemiş ve onlardan etkilenmiş bir ülke. Ülkede kültür ve yaşam tarzları da coğrafi konumu gibi ortada. Bu anlamda sanatçının Çin ile Almanya’yı baz alarak vurguladığı noktalardan doğuya daha yakın olduğumuz da ortaya çıkıyor. Tabi ki kültür ve yaşam tarzları kıtadan kıtaya, ülkeden ülkeye, şehirler hatta evden eve farklılık gösterir. Yer yer bireylerin içinde yaşadıkları toplumdan farklı olarak diğer kültürlere benzeyen tavır ve tepkilere sahip olduğu görülür.

1 Yaşam Tarzı: Birey Olmak ve Özel Hayat

İki medeniyet arasında en temel farkların oluşması sağlayan kültürel tavır olması sebebiyle bu başlığa ilk sırada yer verdim. Başlık altında bireylerin kendi hayatlarına yön verecek durumlarda kendinin karar vermesine müsade edilmesi ya da kaç yaşında buna müsade edildiği, özel hayat ve özel hayata saygı ve hatta kişinin kendisi olmasına, belki toplumundan farklı olmasına izin verilmesi ya da verilmemesi gibi konuları kapsıyor

dogu-bati1

2 Dakik Olmak

Günü planlama biçimimiz, yaptıklarımızda zamanlamamız, bizim tercih ettiğimiz ya da başkalarının tercih ettiği ve uymamız gereken zamanlar bu başlık içinde

aisr2qbck11olr7utqik

 

3 Özel Günler ve Kutlamalar

dogu-bati11

 

4 Yaşlıların Gündelik Hayatı

dogu-bati8

 

5 Patron ve Yöneticiler

dogu-bati7

 

6 Sosyal Alanlarda Ses Düzeyi

Restoran ve cafeler, toplu taşıma araçları vb yerler.

dogu-bati4

 

7 Problem Çözme Yöntemleri

Patron, yönetici, lider vb konum ve pozisyonlarla ilgili anlayış problem çözme yöntemlerinin de şekil almasını sağlıyor.

dogu-bati3

 

8 Sırada Bekleme

dogu-bati13

 

9 Tanıdıklarla İletişim

İnançların, siyasi fikirlerin, beklenti ve tercihlerin nasıl ve neden iç içe girdiği hakkında ipucu veren bir başlık.

dogu-bati6

 

10 Kızgınlığın İfade Edilişi

dogu-bati5

 

11 Bireylerde Ego Ölçüleri

dogu-bati2

 

12 Kendini İfade Ediş

dogu-bati10

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.