Don Kişot Balesi Sahnede

Miguel de Cervantes’in aynı adlı romanından esinlenilerek hazırlanan Don Kişot balesi seyirciyle buluşacak.

ilk kez 1869 yılında Moskova’da Bolşoy İmparatorluk Tiyatrosu’nda sahnelenen eser, bu kez Ayşem Sunal Savaşkurt tarafından sahneye koyulacak. Orkestra şefliğini Roberto Gianola’nın üstleneceği balede; “Kitri”yi Gizem Atik Tuncay, Berfu Elmas, Büşra Ay ve Melike Koper, “Basilio”yu Melih Mertel, Batur Büklü, Olcay Tunçeli ve Çağatay Özmen, “Don Kişot”u Alkış Peker, Alper Akalın ve Egemen Kement, “Sancho Panza”yı Cem İndere ve Murat Öztekin, “Gamache”yı Özerk Tozkoparan ve Onur Tunay, “İki Arkadaş”ı Zuhal Balkan, Hüma Ersel, Maia Ito, Asena Ökte, M. Özde Eren, Julia Hartmann, Büşra Ay, Berfu Elmas, Zeynep Serpen ve Merve Topaldemir, “Espada”yı Olcay Tunçeli, Oliver Spence, M. Nuri Arkan, Çağatay Özmen ve Batur Büklü, “Mercedes”i Deniz Kılınç, Melike Koper, Ebru Cansız, M. Özde Eren ve Julia Hartmann, “Çingenelerin Başı”nı M. Nuri Arkan, Can Bezirganoğlu ve Alican Güçoğlu, “Lorenzo”yu Kerem Kuraner, Ahmet Eroğlu ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları dönüşümlü dans edecek.

Don Kişot balesinin konusu ise şöyle:

“Orta Çağ şövalye hikayelerine saplantı derecesinde meraklı olan Don Kişot, gezgin bir şövalye olmaya karar verir ve yaveri Sancho Panza ile birlikte şehre doğru yola çıkar. Hayalinde aşkını kazanmak istediği Dulcinea vardır. Hancı Lorenzo, kızı Kitri’yi zengin Gamache ile evlendirmek istemektedir. Oysa Kitri, Basilio’yu sevmektedir. Bu sırada Don Kişot ve Sancho Panza şehre gelir. Don Kişot Kitri’yi görür görmez, en sonunda Dulcinea’yı bulduğunu düşünür. Meydandaki şenliğin ortasında Kitri ve Basilio, arkadaşları Espada ve Mercedes’in yardımıyla oradan kaçmayı başarır. Don Kişot ve Sancho Panza da onları takip eder. Gamache ve Lorenzo da vakit kaybetmeden çiftin peşine düşer. Don Kişot ve Sancho Panza kaçan çiftin bir çingene kampına sığındığını keşfeder. Herkes gecenin romantik atmosferinin etkisindedir. Don Kişot hayallere dalar ve Kitri’nin aslında Basilio’yu sevdiğini anlar. O sırada birden fırtına kopar. Don Kişot bir yel değirmenine saldırır; onu bir canavar olarak algılamıştır. Ancak bu çarpışmanın sonunda sefil bir halde yere yığılır ve kendinden geçer. Don Kişot büyülü bir rüyaya dalar ve gözünün önünden olağanüstü güzellikte görüntüler geçer. Kitri’yi gene Dulcinea olarak görür. Şafağın sökmesiyle Çingene kampından kaçan Kitri ve Basilio’yu Sancho Panza fark eder ve hemen Don Kişot’u uyandırır. O sırada kampa varan Lorenzo ve Gamache onlara Kitri’yi sorar. Genç aşıklara sempatiyle bakan Don Kişot, Lorenzo ve Gamache’ı kasıtlı olarak yanlış yönlendirir. Ancak Sancho Panza ikiliye bilinçsizce doğru yolu gösterir. Kitri ve Basilio her ne kadar saklanmaya çalışsa da sonunda yakalanır. Lorenzo, kızından Gamache’ın ilgisine karşılık vermesini ister. O sırada Basilio sahte bir intihar sahnesi yaratır. Kitri bunun bir oyun olduğunu anlayınca, Don Kişot’a Basilio ile evlenmek istediğini söyler ve konuyla ilgili Lorenzo’yu ikna etmesini rica eder. Bir anda Basilio hayata döner. Düğün hazırlıkları için herkes coşkuyla oradan ayrılır. Halk çiftin evliliğini kutlamaktadır. Don Kişot da çiftin evlenmesinden dolayı mutludur. Onlara samimi bir biçimde veda ederek, yeni maceralara doğru yola koyulur.”

Dünyaca ünlü İspanyol yazar Cervantes’in aynı adlı eserinden seçilen bölümlerden ilham alınarak hazırlanan Don Kişot balesi prömiyerini 24 Şubat’ta Kadıköy’deki Süreyya Operası’nda gerçekleştirecek.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.