Dövmede Yeni Dönem: Vücut Fonksiyonlarını Ölçen Sensör Dövmeler Geliştirildi

Japonya’daki bilim insanları sağlık alanında devrim yaratabilecek bir projeye imza attı. Uzun yıllardır üstünde çalışılan projeyle vücuttaki fonksiyonları ölçebilecek sensör dövmeler geliştirildi.

Tokyo Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının geliştirdiği sensör dövmeler sayesinde çeşitli hastalıkların sinyali çok daha erken alınabilecek. Parmak ucu veya bilek bölgesine yapılabilen dövmelerin uygulanan deneyler sonucu vücutta herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmadığı tespit edilirken sağlık alanında ciddi bir kolaylık yaratması planlanıyor.

Suda çözünebilir  polimer(polivinil alkol) ve altın tabakalardan oluşan nano ölçekli kafeslerden yapılan sensör dövmeler, vücutta bir hint kınası hissiyatı yaratırken çeşitli sağlık problemlerini, hayati sorunları çok önceden algılayabiliyor. Elektrikli deri işleme yöntemi kullanılarak yapılan dövmelerin vücut sıcaklığı ve basıncını algılaması sebebiyle gelecek dönemlerde bir uygulamayla birleştirilmesi planlanıyor. Uygulama sayesinde, hamile kadınların ve protez kol takanların kas sinyalinin bir mobil uygulama üzerine aktarılmasıyla tüm sağlık değer bilgilerini görüntülemek mümkün hale gelecek.

Kaynak: gercekbilim.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.