“Düğmeler Benim Kulağıma Fısıldar”

Augusto Esquivel, farklı boyutlarda ve şekillerde binlerce düğmeyi kullanarak birbirinden güzel heykeller oluşturan, oldukça ilham verici bir sanatçı. Esquivel, düğmeden oluşmuş katmanların ‘Mükemmel bir düzen içindeki kaos’u yarattığını ve büyükannesinin dikiş kutusundaki değersiz, küçük bir düğmenin bir anda özel ve nadide bir parçaya dönüşebileceğini söylüyor. Augusto Esquivel, küçücük düğmeleri bir araya getirerek oluşturduğu heykellerini; moleküllerden oluşan bir atoma benzetiyor.

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-1

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-2

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-3

Düğmelerin bir araya gelmesiyle oluşacak heykellerin, hangi objeden ilham alınarak oluşturulacağına kendisinin karar vermediğini, düğmelerin bunu onun kulağına fısıldadığını söyleyen Augusto Esquivel; bir objeye karar verdikten sonra objenin derinliği, yüksekliği ve renkleri gibi özelliklerini araştırdığını dile getiriyor. Sanatçının objelerin ölçülerini araştırmasının sebebi ise, heykellerinin çoğunu objelerin orijinal boyutlarında yapıyor olması.

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-4

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-5

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-6

Sanatçı, eserlerini iki adımda oluşturuyor. İlk adım iplerin asılacağı, üzerinde onlarca delik olan akrilik plakları hazırlamayı ve taslaklar oluşturmayı kapsıyor. İkinci adım ise farklı boyutlarda ve şekillerde düğmeler seçmeyi, seçilen düğmeleri tek tek çevirerek iki yüzlerini de sprey boyayla renklendirmeyi ve birinci adımda hazırlanan iplerden düğmeleri birer birer geçirmeyi kapsayan bir adım. Esquivel, her iki adımda da çok emek gerektiğini, ve kendi işinin de diğer işler kadar zaman aldığını dile getiriyor.

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-7

Sanatçının eserleri oldukça detaylı olsa da, Augusto Esquivel’in hayatı hakkında bilgi edinmek neredeyse imkansız.

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-8

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-9

Augusto Esquivel’in eserlerini Türkiye’de görmek ne yazık ki mümkün değil; fakat yolunuz Amerika’nın New York ya da Miami şehirlerden birine düşerse Esquivel’in heykellerinin sergilendiği bir galeri olup olmadığını araştırmanızı öneririm.

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-10

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-11

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-12

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-13

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-14

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-15

Sanat eserinin insanda bıraktığı hisse çok önem veren birisi olarak, Augusto Esquivel’in düğmelerle yaptığı heykellere ilk rastladığım zaman, çocukluğumda dikiş kutusundan beğendiğim düğmeleri alıp saklayışım ve onları her görüşümde mutlu oluşumu hatırlayıp gülümsemiştim. Esquivel’i araştırmaya başladığımda ise, insanlar üzerinde bırakmak istediği etkinin; yaratıcılık, çocukluk ve mutluluk olduğunu öğrendim. Esquivel’in seyircisi üzerinde bırakmak istediği etkiyi, bu kadar başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olması bana çok etkileyici geldi, dilerim sizlerde sanatçının eserlerini gördüğünüzde gülümsersiniz.

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-16

Dugmeler-Benim-Kulagima-Fisildar-17

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.