‘Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ Romanına İskoçya’dan Ödül!

Ece Temelkuran’ın kaleme aldığı ve İngilizce yayımlanan ilk romanı ‘Düğümlere Üfleyen Kadınlar’, İskoçya’nın başkenti Edinburgh’ta düzenlenen kitap festivalinde ödüle layık görüldü.

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’ta düzenlenen 2017 Uluslararası Edinburgh Kitap Festivali’nde Ece Temelkuran, ‘Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ adlı romanıyla ‘İlk Roman Ödülü’nün sahibi oldu.


Okurların ve festival ziyaretçilerinin oylarıyla belirlenen ‘İlk Roman Ödülü’nün kazanan Ece Temelkuran ödül hakkında şu açıklamada bulundu: “Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’ne çok teşekkür ediyorum. Hayatımın en zor zamanlarında hayatta kalabilmek için yazdığım romanın birçok kişiye ilham kaynağı olması ve böyle bir ödülün verilmesinden dolayı gerçekten çok heyecanlıyım. Çevirmen Alex Dawe’ye, editörüm Penny Thomas’a ve Parthian Books’tan Richard Davies’e teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ın çılgın yolculuğuna katılan tüm okuyuculara çok teşekkürler.”

Yazara ödülünü takdim eden Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali Yönetmeni Nick Barley ise romanı ‘ödül için mükemmel’ bulduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Düğümlere Üfleyen Kadınlar, Arap Baharı yaşanırken bir grup Arap kadınının arasındaki güç ve kardeşliği kutlayan bir roman. Eğlenceli, tempolu bir yol filmi gibi. Ece Temelkuran sadece büyük bir romancı değil, Türkiye ve komşu ülkelerle ilgili yazıları tüm dünyada okunmaya değer korkusuz bir gazeteci. Dünyanın dört bir yanındaki okurların Ece’nin coşkulu romanına oy vermesinden gurur duyuyorum.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.