Dünya İlk Yapay Zeka Vatandaşına Kavuştu!

4 Kasım’da dünyada bir ilk daha yaşandı. Dünyada ilk kez bir yapay zeka ‘vatandaş’ olarak kabul edildi.

Japonya’da bir yapay zeka, resmi olarak Tokyo vatandaşlığına kabul edildi. Tokyo’nun Shibuya bölgesinde ikametgah verilen yapay zeka Shibuya Mirai, 7 yaşında bir erkek çocuğu olarak tasarlandı.


Dünyada resmi ikametgah alan ilk yapay zeka karakteri Shibuya Mirai, normal bir insan bedenine / fiziksel bir varlığa sahip olmasa da insanlarla iletişim kurabiliyor. LINE adlı mesajlaşma uygulamasıyla farklı kişilerle konuşma fırsatı bulan yapay zekanın bölgede oturanlarla daha yakın bir iletişim kurarak insanların fikirlerini yetkililere duyurma konusunda fayda sağlayacağı düşünülüyor.

İletişim konusunda iddialı olan Shibuya Mirai hakkında Shibuya Belediyesi ise “Shibuya Mari fotoğraf çekmekten ve insanları gözlemlemekten hoşlanır. İnsanlarla konuşmaya bayılır. Lütfen istediğiniz konu hakkında Shibuya Mirai ile konuşmaktan çekinmeyin.” açıklamasında bulundu.

Yeni bir dönem başlatan yapay zekalar ve bir yapay zekanın vatandaşlığa kabul edilmesi olayı, akıllara 2013 yapımı ‘Her’ filmini getiriyor. Senaristliğini ve yönetmenliğini Spike Zonze’un üstlendiği filmde yapay zeka ile aşk yaşayan bir adamın hikayesi anlatılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.