Dünya Müziğini Trance ile Harmanlayıp Görselleştiren Sanatçı: Arrington de Dionyso

Aynı anda birçok sanat dalı ile ilgilenen sanatçılarla sıklıkla karşılaşmaktayız. 1975 doğumlu Arrington de Dionyso da her şeyin ucundan tutan sanatçılardan. Öncelikli olarak trans-ütopik dünya müziği yapan sanatçı, bu sebeple eskiden uğraşmakta olduğu bir sanat dalına tekrardan ilgi duymaya başlamış. Arrington kendi albüm kapaklarının yanı sıra muazzam sürrealist tablolar da yapıyor.

Sanatçının bu yeteneği tasarımcı Hedi Slimane ve Saint Laurent ekibinin dikkatini çekmiş ve Arrington’ın “Ejderhalar ve Melekler Derin Sohbette” adlı kompozisyonunu Saint Laurent İlkbahar/Yaz (2015) koleksiyonu için sırt çantası, ayakkabı ve ceketlere basmaya karar vermişler.

arrington-de-dionyso (1)

 

arrington-de-dionyso (5)

Sanatçı kendisini şu şekilde anlatıyor:

“Çocukken ebeveynlerim Chicago civarındaki Methodist Kiliselerinde vaizlik yaparlardı. Çok gençken kilisede bütün gün oturmayı çok sıkıcı bulurdum. İlk saykodelik deneyimlerimi gözlerimi ovup ışık huzmelerine bakarken yaşardım. Herkes Tanrı hakkında konuşurken, ben bu yaptığımın Tanrı’yı görme şeklim olduğunu düşünürdüm.

Annem aynı zamanda kendi kendini yetiştirmiş bir sanatçıydı. Kiliseye duvar resimleri çizerdi ve o yağlı boya resimler ile uğraşırken bazen ben de kendi kâğıdıma ejderhalar, aslanlar, konuşan ağaçlar ve dinozorlar çizerdim. Annem ben 4-5 yaşlarımdayken beni Chicago Sanat müzesine götürürdü ve ben eserlere bakarken favori ressamlarım Picasso, Matisse, Chagall, Dali’yi birbirlerinden rahatlıkla ayırırdım.

9-12 yaşlarım arasında birkaç seneliğine Arkansas’da yaşadık, orada kendi çizgi romanlarımı yarattım ve çocuk tiyatro kamplarına katıldım. Spokane’ye taşındık ve orada herhangi bir çocuk tiyatrosu kampı yoktu, böylece kendi müziğimi yaratmaya başladım. Birden sokak müzisyeni haline geldim, merkezde sokak köşelerinde çok yüksek sesle şarkı söyleyerek para kazanmaya başladım. Kasetler yaparak yoldan geçenlere sattım. 1992’de Olympia’ya taşındım. İlk grubum Old Time Relijun 1995 yılında kuruldu, aniden çizime ve resme müzik sayesinde geri döndüm çünkü konser afişlerine ve albüm kapaklarına görsel çizecek biri lazımdı.

Şimdi pek çok dili konuşabiliyorum: İngilizce, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca ve Endonezyaca. Yeni bir dil öğrendiğinizde yeni bir ruh kazanıyorsunuz. Müzikal ve görsel diller aslında aynı şeyler, sadece değişik enstrümanlar, değişik sözlükler. Her şeyi öğreniyorum fakat öğrendiklerimden hangilerini beynimden sileceğim konusunda seçiciyim. Timsahlarla yüzmeyi, jaguarlarla konuşmayı ve ejderhalarla uçmayı seviyorum. Dünyada en çok sevdiğim müzik jazz bass, klarnet ile Cavaca “Jathlian” Trans müziğin karışımı. Mağara resimlerini ve William Blake, Henry Darger ve Pompeii, Francesca Woodman ve China Faith Star’ı seviyorum. Artık pop art ve postmodernizm büyükanneniz kadar yaşlı durumda. Kendini yetiştirmiş sanatçıların yüksek moda ve anarşi tapınaklarında yer almasının zamanı gelmiştir. Tantra havayı solumanız manasına gelir, yani gerçekten havayı solumalısınız. Sadece bir ressam olmayın, nefes alın ve dansçı olun, renkler hayatınıza gelsin.”

arrington-de-dionyso (6)

arrington-de-dionyso (2)

arrington-de-dionyso (4)

Arrington de Dionyso’nun tarzı biraz alışılmışın dışında ve bu durum tabloları ile müziğini bağdaştırmayı gerçekten çok kolay bir hale getiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.