Dünyaca Ünlü Fotoğraftaki ‘Afgan Kızı’ Sınır Dışı Edildi!

National Geographic fotoğrafçısı Steve McCurry’nin 1984 yılında fotoğrafladığı ‘Afgan Kızı’ adıyla anılan Şarbat Gula, geçtiğimiz günlerde sahte kimlik belgesi taşıması nedeniyle tutuklanmıştı. Tutukluluk sürecinin ardından Gula ve ailesi sınır dışı edildi.

Afganistan’daki savaştan kaçarak Pakistan’a mülteci olarak gelmiş olan Gula’nın sembol haline gelen fotoğrafı da buradaki mülteci kampında Steve McCurry tarafından 1984 yılında çekilmişti.

Sahte kimlikle Pakistan’da oturma izni alan Gula, sınır dışı edilmesinin ardından ülkesi Afganistan’da törenle karşılandı. Devlet başkanı Eşref Gani’nin ‘O bizim gururumuz’ dediği Şarbat Gula, 2014 yılında ‘Şerbet Bibi’ sahte adını kullanarak Pakistan vatandaşlığına geçmişti. Şimdi ise eşi ve dört çocuğuyla beraber tekrar memleketi olan Afganistan sınırlarında.

Savaştan kaçan binlerce Afgan mülteci gibi Pakistan’a sığınan fakat sınır dışı edilen Gula, ülkesinde sevgiyle karşılandı. Gula’yı karşılayan Eşref Gani, Gula hakkında “Şerbet Gula bizim umudumuzu temsil ediyor. Onu ülkesinde bağrımıza tekrar basacağımıza söz veriyorum. Yıllar boyu süren savaşlar nedeniyle ülkesinden ayrılan 2.5 milyon sığınmacı tekrar bağrımıza dönünceye kadar eksik kalmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

sarbat-gula-sinir-disi

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.