Dünyaca Ünlü Piyanist ve Bestekar ‘Chopin’in Ölüm Nedeni Belirlendi!

Dünyaca ünlü Polonyalı piyanist ve bestekar Frédéric Chopin’in 168 yılıdır konyak dolu bir kavanozda bekletilen kalbi incelendi ve kesin ölüm nedeni anlaşıldı.

Romantik dönemin unutulmaz piyanisti Chopin, 1849 yılında hayatını kaybettiğinde yapılan ilk otopside ölüm nedeni belirlenememişti. Sanatçının kalbi ise konyak dolu bir kavanoza koyulup saklanmıştı. 168 yıldır kavanozda bekletilen kalp, bilim insanları tarafından incelendi ve sanatçının kesin ölüm nedeninin tüberküloz olduğu açıklandı.


Amerikan Tıp Dergisi’nde geçtiğimiz hafta yayınlanan açıklamada, Chopin’in çok sık rastlanmayan bir tür kronik tüberküloz hastası olduğu ve kalp zarı iltihabının da sanatçının ölümüne yol açtığı belirtildi.

Kavanozun kapağı açılmadan, yalnızca kalbe bakarak inceleme gerçekleştiren bilim insanları; kavanozun kapağının açılması halinde kalbin parçalanacağını söyledi. Kalp üzerinde çeşitli lezyonlar gözlemleyen araştırmacılar Chopin’in tüberküloz hastalığının ve kalp zarı iltihabının ani ölümüne neden olduğunu ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.