Dünya’dan En Renkli 10 Şehir

Güney Amerika topraklarının en samimi şehri Buenos Aires’ten, İskandinavya kutuplarına komşu Norveç kasabasına, dünyanın birbirinden renkli şehirlerini sizler için derledik. Mimarileri ve kendilerine has şehir dokularıyla sizleri hayran bırakacak bir dünya turuna davet ediyoruz!

Jodhpur, Hindistan

renkli-2

Hindistan’ın “Mavi Şehri” olarak anılan Jodhpur, Rajasthan eyaletinin en renkli şehri olarak biliniyor. İlginç bir tarihi olan Jodhpur evleri ilk olarak Hindu kast sisteminin başındaki Brahmiler tarafından boyanmış, bu geleneği devam ettiren şehir halkı evleri hala maviye boyamaya devam ediyor.

Wrocław, Polonya

renkli-3

Güneybatı Polonya’nın Aşağı Silezya bölgesine kurulmuş tarihi Wrocław şehri sadece iklimiyle değil birbirinden renkli yapılarıyla da ziyaretçilerini büyük bir sıcaklıkla karşılıyor. Geleneksel Kuzey Avrupa mimarisi ve o mimariye has renklerle donatılan Wrocław evleri Polonya’ya yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken noktalardan.

Longyearbyen, Norveç

renkli-4

Kuzey Batı Denizi’nin en güzel ülkelerinden Norveç’e konuk oluyoruz. Norveç’e bağlı Svalbard Takımadaları’nın başkenti olan Longyearbyen sizleri renkli dağ evleriyle karşılıyor. Tüm yıl boyunca karlarla kaplı olan bu İskandinav şehri renkli evleriyle bembeyaz karlara bir tezat oluşturmuş. Dünyanın en kuzey yerleşim merkezi olan Longyearbyen, Norveç’in en çok turist çeken noktalarından da birisidir.

St. John’s, Kanada

renkli-5

Kuzey Amerika’nın doğusunda yer alan Newfoundland adasına bağlı balıkçı kasabası St. John’s listenin en ilginç şehirlerinden birisi. Apalaş Dağları eteklerine kurulan şehir, gece yorgun argın şehre gelen balıkçıların kendi evlerini tanımak için boya yapmalarıyla renklenmeye başlamış. O günden beri sürdürülen bu gelenek şehrin puslu havasına inat renkli yapılarıyla insanların içini ısıtıyor.

La Boca, Arjantin

renkli-6

Buenos Aires’te yer alan 47 şehrin en ünlüsü olan La Boca, kendine has evleri ve rengârenk caddeleriyle biliniyor. İtalyan göçmenler tarafından kurulan şehirde büyük bir İtalyan etkisi de hâkimdir. Ünlü La Boca evleri, batık ve eski gemilerin saçlarından inşa edilmeleri ve rengârenk boyanmalarıyla ün kazanmışlardır. Ayrıca Arjantin spor kulübü Boca Juniors’un stadı da bu bölgededir.

Balat, İstanbul

renkli-7

İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Balat, gayrimüslim nüfusunda eski yerleşim noktalarından birisidir. 19.yy’de bugünkü haline kavuşan semt genelde üç katlı evleriyle göze çarpıyor. Dar sokaklar arasına kurulan ve üst katlarındaki cumbalarıyla ünlü Balat evleri İstanbul tarihine de ışık tutmaktadırlar. Birbirinden renkli bu evler eski İstanbul’u tanımak isteyenlerin uğrak noktalarından birisidir.

Bristol, İngiltere

renkli-8

Bristol’ün ünlü Clifton bölgesi kendine has modern binaları ve yanı başında birbirine tezat oluşturan eski evleriyle ünlü. Karşıt mimarileri ve renkleriyle ahenk içinde yaşayan Bristol evleri, İngiltere’nin az bilinen bölgelerinden birisi. Modern binaların aksine eski evleri tercih edeceğini düşündüğümüz Bristol bölgesini mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Stockholm, İsveç

renkli-9

Kuzey Avrupa’nın en renkli ülkesidir İsveç hiç kuşkusuz. Başkent Stockholm dâhil neredeyse tüm şehirleri renkli bir karnavalı andırır. İsveç’in bilinen en renkli ve canlı noktası ise Stockholm’de bulunan Gamla Stan’daki Stortorget Meydanı. Türkçe anlamı “büyük” olan Stortorget, Avrupa’nın en renkli meydanlarından birisidir.

Barselona, İspanya

renkli-10

Hiç kuşkusuz dünyanın en sevilen ve en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisidir Barselona. Bu özelliğinin yanı sıra en renkli şehirlerden birisidir de aynı zamanda. Art Nouveau akımının en ünlü temsilcisi Antoni Gaudí’nin eserleriyle renklenen şehir Park Güell’in rengârenk mozaikleri ve Casa Batlló’nun çarpıcı renkleriyle adeta bir gökkuşağını andırıyor. Gaudi’nin şehri olarak adlandırdığımız Barselona’yı gezince sizde bu tanıma hak vereceksiniz.

Procida, İtalya

renkli-11

Ischia ve Capri Adası’yla birlikte Napoli yakınlarında bulunan üç volkanik adadan en küçüğü olan Procida, denizle bütünleşen renkli evleriyle ünlü. Pastel tonlarındaki renklerin denize yansımasıyla oluşan seyre doyum olmayan şehir panoraması sıcak Akdeniz şehirlerine en güzel örneklerden birisidir. Kendine has dokuları ve modernizme dur diyen evleriyle Procida bölgesi, İtalya’ya yolu düşeceklerin güzergâhlarına ekleyecekleri noktalardan biri olacağa benziyor.

1 Yorum

 1. Avatar

  Ahmet Faruk

  04 Kasım 2016 en 12:54

  Merhabalar,
  Dünya’dan en renkli 10 şehir başlığı altında Stockholm olarak verilen fotoğraf Kopenhag’a aittir. Sanırım bir yanlışlık olmuş. Bilginize.
  İyi çalışmalar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.